Městečko San José del Pacífiko leží v pohoří Sierra Madre del Sur v mexickém státu Oaxaca. Ačkoli je celkem nenápadné, stalo se turistickým střediskem, a to ze zcela prozaického důvodu.

Turisty sem nelákají výlety do kopců, ale houbičky, kterým se španělsky říká Hongos. A proč je o ně tak obrovský zájem? Mají totiž halucinogenní účinky!

San José del Pacífiko

Lysohlávky vyhledávají nejen umělci

Hongos patří do rodu psychotropních hub Psilocybe, kterých roste v Mexiku celá řada, jde v podstatě o lysohlávky s účinky podobnými LSD. Tato bezbarvá krystalická látka – jak známo – byla úspěšně používána mj. jako psychoterapeutická pomůcka v léčení depresí, schizofrenie, drogové závislosti a alkoholismu a také dětského autismu. LSD si oblíbili rovněž umělci k posílení své kreativity. V důsledku jejího podávání bez odborného dohledu však došlo k sérii úmrtí a nehod, což vedlo v roce 1967 k prakticky celosvětovému zákazu LSD i ostatních psychedelik.

houbičky v Mexiku

Místní vám vyjdou vstříc

Původní mexické civilizace využívaly houbičky Hongos v šamanství, tedy k napojení na bohy, v rámci očistných ceremonií, k léčení a podobně. A třebaže doba tradičních šamanů a jejich tajemství pomalu mizí, houby tu seženete syrové i sušené, případně naložené v medu. Prodají vám je místní lidé nebo vám poradí, kde je najdete. A přidají i návod k použití a další „cenné“ rady. A jen tak mimochodem – největší nápor turistů přichází do této oblasti Mexika v období dešťů, tedy od července do října.

Sierra Madre del Sur