Asi byste očekávali, že obdobný ekologický pokrok přijde z jiné země, než která je po celém světě známá hromadami odpadků, špatnou hygienickou situací a nedobrou bezpečností žen. Jenomže stejně tak je proslulá i výbornou kuchyní, levným cestováním za exotikou a bohatou historií. A od teď bude Indie středem pozornosti i díky tomu, že jako první otevírá letiště funkční výhradně jen díky solární energii. Jinými slovy – první plně solární letiště na světě!

Ochránci životního prostředí září nadšením

Cochin International Airport, tedy mezinárodní letiště v Kóčinu, disponuje vlastní solární elektrárnou, která dokáže plně pokrýt jeho nároky. Celkem 46 150 solárních panelů je rozprostřeno na 45 akrech země.

Skutečností je, že solární letiště v Kóčinu je svým přístupem daleko před zbylými indickými letišti. I doposud již totiž využívalo energii ze dvou malých solárních elektráren instalovaných v roce 2013. Ale nejnovější přírůstek, který zvýšil kapacitu na 12 megawattů, učinil letiště konečně energeticky soběstačným.

K čemu je solární letiště dobré?

Solární elektrárna, jež bude indické letiště zásobovat, by dokázala poskytnout dostatek elektrického proudu pro 10 000 domácností. Ptáte se, zda se dá ekologická hodnota tohoto kroku vyčíslit? Prý dá. Během dalších 25 let tím budou sníženy emise o takové množství, které je ekvivalentní vysazení tří miliónů stromů.

Kerala

Podobný záměr má i Mexico City

Cochin International Airport je nejvytíženějším letištěm v indickém státě Kerala a třetím nejvytíženějším v celé Indii. V letech 2013 a 2014 mělo podle statistik odbavit více než 3,75 miliónu cestujících.

Solární letiště v Kóčinu není jediné na světě, které se snaží o to, aby bylo energeticky soběstačné a ekologické. Podobné plány má i letiště v Mexico City, jež by mělo být zrekonstruované v roce 2018. Podle architektů projektu bude oplývat nízkou spotřebou proudu a vzdálenosti mezi jednotlivými terminály budou minimalizovány.

TIP: Chcete v Indii zažít dovolenou na skvělé úrovni? Vydejte se do nejkrásnějšího státu Goa.