V německém městě Drážďany se stal turistickou atrakcí dům, který „zpívá“. Najdete ho v Kunsthofpassage ve čtvrti Neustadt a je součástí uměleckého projektu, vytvořeného v roce 1999.

Originální architektura přitahuje pozornost

Do Neustadtu lákají turisty kreativní dílny, malé obchůdky, malebná zákoutí, rozmanitá světová kuchyně, nespočet kaváren, klubů a hospůdek všeho druhu i tržnice. Jedná se o pestrobarevnou, multikulturní alternativu k saskému baroku. Tato čtvrť v Drážďanech je atraktivní lokalitou pro všechny, kteří se chtějí pobavit, dobře se najíst či najít novou inspiraci.

Zdejší Kunsthofpassage je průchod přes pět sousedních dvorů činžovních domů mezi ulicemi Görlitzer Straße 23/25 a Alaunstraße 70 a poutá pozornost hlavně neotřelou architekturou. Domy tady byly zajímavě tématicky upraveny a přilehlé dvory u nich tak získaly své příznačné názvy – Nádvoří proměn, Nádvoří zvířat, Nádvoří světla…

Nádvoří elementů Kunsthofpassage

Díky dešti se rozezní jako hudební nástroj

Asi nejznámější je však Nádvoří elementů (Hof der Elemente), na kterém stojí dům s modrou fasádou. Nejvíc návštěvníků k němu proudí kupodivu v době, kdy se zkazí počasí. Pokud totiž začne pršet, dům doslova „zpívá“.

Nádvoří elementů (Hof der Elemente)

Děje se tak díky nápadu sochařky Annette Paul a designérů Christopha Rossnera a André Tempela. Ti vnější stranu budovy opatřili důmyslným systémem nálevek a okapů. Pokud tímto systémem začne proudit z nebe padající dešťová voda, rozezní trubky a vytváří unikátní hudební symfonii. Stavba se rázem promění ve zpívající dům…

Kunsthofpassage Drážďany