Pokud jste během uplynulých 11 měsíců navštívili Tunisko nebo ostrov Djerba, museli jste při odletu ze země zaplatit taxu ve výši 30 tuniských dinárů, tedy necelé čtyři stovky. Tato povinnost je však již minulostí! Počínaje dneškem už poplatek hradit nemusíte.

Za vším je podpora cestovního ruchu

O tom, že odletová taxa byla v Tunisku i na ostrově Djerba zrušena 31. srpna 2015, tedy 11 měsíců po jejím zavedení, informoval dnes Tuniský národní úřad pro cestovní ruch.

typická tuniská architektura

Důvod neuvedl, ale je nadmíru jasné, že se jedná o další krok v rámci revitalizace cestovního ruchu. Jinými slovy – místní úřady se snaží udělat maximum pro to, aby lidé začali opět hojně navštěvovat jejich zemi.

oáza

Tunisko se snaží zachránit situaci

Tunisko i Djerba jsou na „dovolenkářích“ závislé, tudíž se jim snaží maximálně vyjít vstříc. Zájem o cestování do těchto arabských končin výrazně ochabl po atentátu, při němž mladý útočník 26. června 2015 postřílel na pláži v Súse 39 lidí, převážně zahraničních turistů. K útoku se tehdy přihlásil Islámský stát. Zní to šíleně, ale právě jemu můžeme „poděkovat“ za to, že odletová taxa byla nyní zrušena…

velbloudi v Tunisku

Ostraha hotelů a pláží funguje výborně

Tuniští politici neponechávají nic náhodě. Nejdříve ze všeho vláda sestavila novou policejní jednotku určenou výhradně k ochraně turistů. Do hotelů na pobřeží nechala rozmístit více než tři tisíce ozbrojenců.

krokodýlí farma na Djerbě

Premiér Habíb Sída následně oznámil, že Tunisko uzavře kolem 80 radikálních mešit mimo kontrolu státních úřadů, zakročí proti stranám a spolkům, jež nedodržují ústavu, a povolá do aktivní služby také záložníky. Pár dní nato, tedy začátkem července, prezident Kaíd Sibsí vyhlásil výjimečný stav.

troglodytí obydlí v Matmatě

O několik týdnů později tuniský parlament odhlasoval nový protiteroristický zákon, který má za úkol posílit pravomoci úřadů a znovu zavést trest smrti. Podle analytiků byl červnový atentát v Súse, stejně jako březnový teroristický útok na muzeum v metropoli Tunisu s 22 oběťmi převážně z řad turistů, pokusem o ochromení tuniského hospodářství. K němu do jisté míry došlo. Obavy z dalších útoků totiž odradily více než polovinu turistů.

okolí oázy Ksar Ghilane

Počet zájemců o dovolenou opět stoupá

Nyní se situace pomalu a jistě zlepšuje. Svoji dovolenou strávil v srpnu 2015 v Tunisku i náš spolupracovník a byl velmi spokojen. Zde je jeho reportáž.

Místo, kde se natáčely Hvězdné války.

Letní prázdniny skončily a počasí se začne postupně kazit. To však neplatí o Tunisku a Djerbě, kde například i v říjnu převládá nádherné počasí. A výhodným last minute zájezdům není často snadné odolat…

Magic Hotel Skanes Family Resort & Aquapark