Turecko je našimi turisty hodně navštěvované, hlavně Istanbul díky památkám a výhodným nákupům a Alanya díky nádherným plážím. Kdo by ale chtěl tuto zemi opravdu poznat, měl by zamířit do odlehlejších končin, kde spatří pravý Orient. Jedním z takových míst je město Diyarbakır v turecké části Mezopotámie.

Hradby v Diyarbakıru konkurují Číně

Pro něj jsou typické hradby z černého bazaltu, jež měly možná už barvou odradit nepřátele. Jsou dlouhé 5,5 kilometru, vysoké až 10 metrů a téměř dokonale dochované.

Diyarbakır hradby

Pocházejí ještě z římského období a ohromí mohutností, podle zkušených globetrotterů se jim může rovnat pouze Velká čínská zeď. Z velké části se dají projít pěšky.

Kurdové násilí neholdují

Je z nich dobře vidět většina starého města i o kus dál tekoucí bájná řeka Tigris. Jen je třeba dávat pozor, terén je nerovný a zábradlí chybí. Celé město je dost zanedbané, prostě typicky arabský svět. Je tu ale vcelku bezpečno, nicméně opatrnost nezaškodí.

To se však týká jenom věcí, určitě nehrozí násilí. Možná i proto, že tady žijí hlavně Kurdové a Turci, kteří nejsou fanatičtí vyznavači Proroka.

most v Diyarbakiru

Mešita okouzluje výzdobou

Všechny historické budovy starého města jsou ze stejného materiálu jako hradby, nádherná je velká mešita Ulu se skvostnou kamenickou výzdobou. Jak už to bývá, v centru najdete spoustu krámků se vším možným i velké kryté tržiště.

mešita Ulu v Diyarbakıru

Jsou tu ale také čajovny s nezbytnou vodní dýmkou a restaurace nabízející šašlik a kebab, dvě typicky turecké pochutiny, které prorazily i k nám…

Diyarbakır Mezopotámie Turecko

Şanlıurfa připomíná Abraháma

Hodně židovských, křesťanských, ale i muslimských věřících zamíří z Diyarbakıru do přibližně 200 km vzdálené Şanlıurfy, kde se měl v jeskyni narodit biblický patriarcha Abrahám, arabsky Ibrahím, mýtická postava, která spojuje tři hlavní náboženství…

Jeskyně je součástí komplexu, který sestává z několika mešit a systému umělých nádrží, bazénů a spojovacích kanálů. To vše je stíněné korunami vzrostlých stromů.

Şanlıurfa

Ryby jsou zde posvátné

Podle legendy se měl právě tady krutý panovník Nemrut pokusit upálit Abraháma na hranici, ta se ovšem na boží zásah přeměnila ve vodu a připravené palivo v ryby. Těch tu na památku této události plavou tisíce a jsou považované za posvátné.

Şanlıurfa

Skoro každý, kdo sem v rámci dovolené v Turecku zavítá, je nakrmí. Jinak Şanlıurfa působí na pohled přívětivě, a to díky žlutému vápenci, ze kterého je skoro celá postavena…

Şanlıurfa