Najde se málo tak „zapomenutých“ destinací, pro nás snadno dostupných autem (a pochopitelně i letecky) a cenově velmi zajímavých, jako je Černá Hora, kam je to z naopak turisticky přeplněného Chorvatska zhruba o pouhých 200 kilometrů dál.

Černá Hora

Tomu se Černá Hora podobá; název získala podle pohoří Lovčen, jehož skály po dešti zčernají. Hlavním městem je Podgorica, ale nejnavštěvovanější je Boka Kotorská, považovaná za jeden nejkrásnějších zálivů světa. Dříve si lidé mysleli, že jde o nejjižnější fjord Evropy.

Černá Hora

Pak se zjistilo, že ledovec tu nikdy nebyl, jde o zatopené ústí řeky. V okolí jsou jak dlouhé oblázkové pláže, tak i malé, „ukryté“ mezi zelení a skalkami.

Černá Hora

Věřící míří za světcem

Moře je – jak jinak – azurové a svádí ke koupání i potápění, buď jen s nádechem nebo se šnorchlem. Zklamáni nebudou ani příznivci památek, Boka Kotorská je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Z původních hradeb vedou křivolaké uličky s malými domky i kostelíky.

Boka Kotorská

Největším tahákem je hrad sv. Jana na kopci s krásným výhledem a pak románská katedrála sv. Tripuna, kde jsou uloženy ostatky tohoto pro nás neznámého světce.

Festivaly jsou velkým lákadlem

Dalším zajímavým městem je Budva, jakoby uzavřená uvnitř opevněné citadely, jejíž věž je už z daleka viditelná. Poblíž ní je také velice pěkná pláž, takže se dá prohlídka historických objektů dobře skloubit s koupáním, což není jinak běžné.

Budva

Budvanská riviéra láká i muzikanty, pořádají se zde hodně velké hudební festivaly. Před lety na jednom z nich vystoupila dokonce i legendární skupina Rolling Stones.

Budva Černá Hora

Potěší i nízké ceny a ochota

Černá Hora je pro nás velice přitažlivá i cenami, které jsou přibližně stejné jako u nás, na venkově i o dost levnější. Chorvatsko je totiž tvrdá turistická konkurence a právě lacinost je jeden ze způsobů, jak s ní bojovat. Dalším je ochota a přívětivost místních.

Budva Černá Hora

Ti si zahraničních návštěvníků náležitě váží a snaží se jim vyhovět, jak jen to jde. Třeba i tím, že se všude platí eurem, přestože země není členem eurozóny.

Skadarské jezero

Krajina přitahuje také cyklisty

Stejně pestrá je nabídka volnočasových aktivit, počínaje vodními sporty a rybolovem přes cyklistiku až po pěší i horskou turistiku. Nikdo určitě nebude zklamán nedostatkem výhledů na přírodní krásy, ale je třeba počítat se změnou klimatu.

vnitrozemí Černé Hory

Zatímco na pobřeží bývá přes 30 stupňů, ve vnitrozemí až o deset méně, takže je vhodné se tomu přizpůsobit oblečením.

vnitrozemí Černé Hory

Vranec zachutnal nejen laikům

Spokojeni s návštěvou budou i gurmáni, kulinářských zážitků je zde čeká bezpočet. Jedním z nich je výtečné víno, zde pěstovanou odrůdu Vranec oceňují i znalci. Jídla se připravují na otevřeném ohni nebo způsobem zvaným „ispod sača“.

přístav v Černé Hoře

V tomto případě se ingredience vloží do kovové nádoby zasypané žhavými uhlíky. Lahůdkou jsou pokrmy se zvláštními názvy – Providurova palamida či Milostné mušle

Černá Hora