Pro ty, co nemají o dovolené rádi letní pařáky, nevadí jim občasný déšť a místo povalování na pláži dávají přednost procházkám v nespoutané přírodě, je jasnou volbou Skotsko.

Cestovatelé, kteří ho navštívili, se tam zpravidla nejen rádi vracejí, ale zároveň hledají další nová místa, kde by mohli ještě lépe prozkoumat tuto pozoruhodnou zemi. Jednou z méně známých lokalit je Skye – největší ostrov souostroví Vnitřní Hebridy.

Portree

Vede k němu zhruba 500 metrů dlouhý silniční most, který ústí do městečka Kyle of Lochalsh, což je jakási vstupní brána.

most spojující Skye s pevninou

Hradů je zde mnohem víc než jinde

Ostrov je proslulý množstvím hradů a jejich zřícenin, jednou z nich je Caisteal Maol. Podle pověstí se začal stavět už v roce 900, kdy se náčelník z klanu Mackinnon oženil s norskou princeznou. Od vymření tohoto starobylého rodu v 17. století je opuštěný.

Caisteal Maol

K chátrání přispěly i dvě velké bouře v roce 1949 a 1989. Ty dokonaly dílo zkázy, které zahájil zub času, takže dnes jsou z něj jen ruiny, ale jako vyhlídka stojí za to. Krásně je vidět mořská úžina Lochalsh, v obráceném směru pak hornaté pásmo lesů a vřesovišť.

skalní formace Quiraing

Výhodou Skotska je skutečnost, že díky meteorologickým podmínkám je tu dlouho světlo, v době letního slunovratu i po dvaadvacáté hodině, takže turisté nemají kam spěchat.

Skye

Dunvegan Castle zbožňují režiséři

Jedním z jejich dalších a nejčastějších cílů na Skye je nejstarší nepřetržitě obývaný hrad ve Skotsku (od 13. století) – Dunvegan Castle, jenž je ve vlastnictví rodiny MacLeodů. S ohledem na silné rodové vazby, z nichž se vyvinulo – pro tuto zemi tak typické – společenství klanů, si žádný majitel nedovolil zničit dílo svého předka. Tudíž se vůbec nic nebouralo, jen přistavovalo a díky tomu je přehlídkou architektonických stylů.

hrad Dunvegan Castle

Zásluhou strategické polohy na vysoké skále ustál všechny nájezdy a nikdy nebyl dobyt. Obklopují ho park a nádherné zahrady plné exotických i nám dobře známých květin. Hrad si kromě turistů oblíbili i filmaři. Ti zde natáčeli slavný kasovní trhák Highlander či romantickou komedii Jak ukrást nevěstu.

hrad Dunvegan Castle a jeho zahrady

Kdo si chce zážitek ještě umocnit, vydá se k němu ze severozápadu, tak, aby projížděl pohořím Black Cuillin. Jde totiž o jeden z nejdivočeji vyhlížejících horských masivů nejen ve Skotsku, ale i na celých Britských ostrovech a cesta skrz něj je místy dost dobrodružná…

ostrov Skye

Tuleni jsou vděčnou atrakcí

Jednou z dalších rarit, s kterou se turista hned tak někde nesetká, je výlet lodí od hradní zátoky za kolonií tuleňů, která žije poblíž. Jsou krotcí, zvyklí na fotografování, a pokud někomu nevadí mokrá kůže, může se k nim i přitulit…

Z jiného soudku je návštěva malebného rybářského přístavu Portree, který je zároveň největším zdejším městem. Ten na první pohled upoutá pestře malovanými domky.

Portree

Skye často navštěvují příznivci keltské mytologie, kteří zamíří k ruinám hradu Dunscaith Castle. Toto místo je spojené s hrdinkou i učitelkou bojových umění Scáthach, jednou z legendárních a mýtických postav známých z tzv. Ulsterského cyklu epických příběhů z 11. století.

Dun Sgathaich neboli Dunscaith Castle

Místní whisky má charakteristickou chuť

Nelze nezmínit palírnu Talisker Distillery produkující jedinečnou single malt whisky. Ta čerpá vodu z 21 pramenů bohatých na rašelinu, což ji dává nezaměnitelnou chuť.

palírna Talisker Distillery