Black and white – kdo si myslí, že bude řeč o whisky, bude zklamán. Nalákat vás chceme na přírodní zajímavost Egypta. Černá a Bílá poušť se rozkládají v oblasti Libyjské pouště na západě Egypta.

Bílou poušť zdobí zvláštní kameny

Sahar el Beida je podle některých lidí nejhezčím místem Egypta. Název dostala podle vápencových skalních útvarů, které ji tvoří. Začíná zhruba dvacet kilometrů od oázy Farafra.

Bílá poušť Egypt

Na některých místech jsou vytvořeny malé kaňony, jinde z bílé pláně vyčnívají bílé bizarní kamenné monolity, které se modelovaly erozí. Připomínají lidské postavy, zvířata či různé předměty.

Bílá poušť Egypt

Pozornost poutají i Twin Peaks – Dvojčata – dvě hory na vrcholu plošiny, nebo Crystal Mountain – Krystalová hora. Ve skutečnosti jde tedy spíše o malý pahorek pokrytý křemenem, kolem nějž jsou velké krystaly. Ale zapomeňte na to, že byste si je odvezli domů jako suvenýr. To byste se dostali do křížku s úřady, protože se sbírat ani odnášet nesmějí. Každopádně právě Krystalová hora je důležitým mezníkem, který od sebe pomyslně odděluje Bílou poušť od Černé.

Bílá poušť Egypt

Černou poušť zbarvil dolerit

Sahara Sod se nachází kousek na sever od Bílé pouště, 50 km jižně od oázy Bawati. Její okraj lemují hory, jež před dávnými věky vyvrhly černou vulkanickou hmotu zvanou dolerit, která tvoří černé skály.

Černá poušť Egypt

Díky jejich zvětrávání pokrývá původní žlutý písek pouště vrstva černého prachu a kamínků. Některé části černé pouště, zvláště místa pokrytá kuželovitými kopci, připomínají sopečnou scenérii.

Černá poušť Egypt

Nejvyšší horou Černé pouště je Anglická hora, je z ní zajímavý výhled do okolí. Známou horou je tu také třeba Gebel az-zuqaq, a to především díky červeně, oranžově a žlutě zabarveným horninám.

Černá poušť Egypt

Černá poušť končí malou horou pyramidového tvaru a sopečného původu u oázy Bahríja – Gebel Gala Siwa. Ta bývala rozhledovým místem pro karavany přicházející ze Siwa oázy.

Černá poušť Egypt