Čas je zvláštní veličina. Někdy se nám zdá, že utíká rychle, jindy se nekonečně vleče. A bez zajímavosti rozhodně není ani historie jeho měření. O té se toho můžete hodně dozvědět v muzeu německého městečka Glashütte, které leží jižně od Drážďan na úpatí Krušných hor a které má necelých pět tisíc obyvatel. Toto muzeum totiž naprosto ovládá fenomén čas.

Město získalo věhlas díky uzavření dolů

Glashütte je centrem německého hodinářství již dlouhá léta. Rozvoj výroby hodin tu odstartovalo uzavření rudných dolů. Úřady potřebovaly dát místním lidem novou obživu, proto do saského města pozvali hodinářské mistry z jiných krajů. A tak se tu začaly vyrábět nejrůznější druhy hodin a hodinek, ale také tachometry a další měřicí přístroje. Statut živého města s nejvytříbenějším hodinářským uměním v Německu si město udrželo dodnes.

Deutsches Uhrenmuseum Glashütte – Nicolas G. Hayek

Mezi exponáty nechybějí ani chronometry

Zdejší muzeum hodin je majetkem nadace Deutsches Uhrenmuseum Glashütte – Nicolas G. Hayek a bylo otevřeno před sedmi lety pod heslem Fascinace časem – žít čas.

Deutsches Uhrenmuseum Glashütte – Nicolas G. Hayek

Ve dvou podlažích si tu na ploše 1000 m² prohlédnete přes 450 jedinečných exponátů, které vám přiblíží historii výroby ve zdejších světově proslulých hodinářských manufakturách. Součástí multimediální prezentace jsou různé typy hodinek i nástěnných hodin, námořní chronometry, ale také nástroje a astronomické modely vyrobené v Glashütte v různých historických epochách.

Deutsches Uhrenmuseum Glashütte – Nicolas G. Hayek

Audioprůvodce mluví také česky

K místním raritám patří kapesní hodinky s natahováním na klíček z tzv. gründerského období, kapesní hodinky se samonatahovacím mechanismem a datumovkou z roku 1900, námořní chronometr, který byl použit během německé polární expedice k jižní točně roku 1911, velmi přesné pendlovky s krokovým mechanismem z roku 1895, exemplář vzácných kapesních hodinek s tourbillonem z roku 1925 či jedny z prvních náramkových hodinek vyrobených v Glashütte roku 1926.

Deutsches Uhrenmuseum Glashütte – Nicolas G. Hayek

Návštěvníkům je v muzeu k dispozici audioprůvodce namluvený v němčině, angličtině, čínštině a češtině. Procházejí chronologicky řazená oddělení jednotlivých historických epoch a seznamují se s technickým vývojem příslušného období.

Deutsches Uhrenmuseum Glashütte – Nicolas G. Hayek

Foto – René Gaens