I když byl baleárský ostrůvek Formentera (má jen 100 km²) – soudě podle nálezu megalitických hrobů – osídlen už v 2. tisíciletí před naším letopočtem a zmínil se o něm ve svém románu Na kometě i známý spisovatel Jules Verne, byl dlouho zcela opomenutý.

Členům hippies se tady tuze líbilo

Asi i proto, že je přístupný jen lodí ze sousední Ibizy. O jeho „znovuvzkříšení“ se zasloužili zbývající členové hnutí hippies, kteří po odchodu z Ameriky hledali civilizací nepoznamenaný kout země, kde mohli žít bohémským způsobem života.

I dnes ho ale navštěvuje poměrně málo turistů, kromě cyklistů, které přitahuje fakt, že je víceméně plochý a všechna místa jsou na kole snadno dosažitelná.

Formentera

Na vítr lze snadno vyzrát

Podle znalců přes opalování je Formentera, jež je součástí Pytyuských ostrovů a oficiálně patří ke Španělsku, ideální právě pro tuto činnost. Účinky slunce totiž v hodně destinacích ruší vítr, vanoucí od moře. To se tady dá vyřešit jednoduše. Stačí přejít či přejet na druhý konec ostrova, zhruba 1,5 km, kde bude zaručeně bezvětří.

Tvrdí se také, že zdejší pláže jsou svou krásou srovnatelné s těmi v Karibiku, zvlášť Platja de Migjorn a Platja de Tramuntana, a navíc rozhodně nejsou přeplněné.

pláž na ostrově Formentera

Mopedy zvítězily nad auty

Ostrov je zajímavý na pohled díky své proměnlivosti. Písečné pláže u pobřeží střídají obilná pole a vinice ve vnitrozemí, vřesoviště porostlá aromatickými bylinami, ale také jen holé kameny a štěrk.

Vzhledem k miniaturní rozloze tu skoro nikdo nejezdí autem, nejčastějším dopravním prostředkem je moped a po něm kolo včetně elektrického.

Formentera

Příznivci Julese Verna míří k pomníku

Tipů na výlety ovšem moc není, snad jen na východním konci malebný maják, kde „končí civilizace“, Far de la Mola, který popisoval v úvodu zmíněný francouzský sci-fi spisovatel (má tu i pomník), a také čtyři tisíce let staré megality v Ca na Costa.

Labužníci sem jezdí ochutnávat místní specialitu „fíkový chléb“ či výtečné sýry v kombinaci s červeným vínem, které je plné slunce a velice chutné.

Formentera

Nahota zde má vybudovanou tradici

Na Formenteře je zakázáno kempování, nejsou tu žádné výškové budovy, jen rodinné hotely různých kategorií, od skromných až po luxusní. Jsou v sezóně pravidelně vyprodané, většina turistů se totiž nadšeně vrací.

Míří sem nejvíc ti, co mají o dovolené rádi klid, pohodu a třeba místy i samotu. Ale i nudisté; květinové děti i v tomto směru zanechali svou stopu, mají tady své pláže.

Playa Illetes Formentera

Bahenní koupele nabízí Espalmador

Revmatici a ti, co mají problémy s klouby, jezdí na sever, kde jsou v místě Espalmador proslavené bahenní koupele. Ty ulevují od bolestí, zvlášť poté, co se tělo po proceduře patřičně prohřeje slunečními paprsky.

Ráj tady mají i milovníci podvodního světa. Zdejší vody jsou naprosto čiré a plné ryb různých barev, které lze pozorovat (ne chytat) třeba jen se šnorchlem…

bahenní koupele Formentera