Kdo by neznal londýnský Scotland Yard. Je to nejznámější policejní organizace na světě. Velké popularitě se těší i mezi autory filmů a románů s detektivní zápletkou.

Řešili tady i Jacka Rozparovače

První strážníci Scotland Yardu vyrazili do ulic 29. září roku 1842. Přezdívalo se jim „bobíci“ (v Irsku také „peelové“) podle zakladatele celé organizace Boba Peela. Jejich velitelství tenkrát sídlilo v budově číslo 4 v ulici Whitehall. Skutečnost, že dvůr tohoto domu v Londýně vedl do objektu, kde kdysi pobývali skotští králové, zřejmě stála za vznikem názvu Scotland Yard.

Scotland Yard

Centrum londýnské policie zůstalo na původním místě do roku 1890. Právě zde například probíhalo vyšetřování zločinů jednoho z nejznámějších sériových vrahů – Jacka Rozparovače.

Jack Rozparovač

První hosté zde přespí už za rok a čtvrt

Ovšem tohle všechno je už dávnou minulostí a historickou budovu někdejšího Scotland Yardu nedávno získal jeden z nejbohatších Indů – Jusuffali Kader. Koupil ji za 110 milionů liber, tedy v přepočtu asi za 4,2 miliardy korun. Co s ní bude dělat, k čemu mu bude?

Scotland Yard - portréty kriminálníků z roku 1877Scotland Yard se změní v pětihvězdu

Hodlá ji údajně přeměnit v luxusní pětihvězdičkový hotel, jak tedy alespoň tvrdí londýnská developerská skupina Galliard Homes, která budovu asijskému investorovi odprodala. Hotel by měl v prostorách někdejší policejní stanice začít fungovat začátkem roku 2017.

Scotland Yard - Whitehall 4