Poloostrov Peloponés sice patří ke kolébce civilizace a nacházejí se na něm bájná města, jako jsou Sparta, Mykény, Korint a Olympie, ale turisticky je téměř opuštěný.

Většinou se sem jezdí na jednodenní výlety po památkách, což je rozhodně škoda, protože má co nabídnout. Na druhou stranu díky tomu, že se na něj pozapomnělo, si tu lze užít dovolenou v klidu a pohodě, hlavně teď, po prázdninách.

pláž Peloponés

Je tady nádherně i koncem září

A má navíc opravdu dlouhé pobřeží, nechybějí na něm (pochopitelně krásné) písečné i oblázkové pláže – většinou poloprázdné – omývané průzračným mořem.

Hodně populární jsou ty poblíž míst Tolo, Nafplion, Ermioni, Niforeika, Gythio a Pales Epidaurus. Nabízejí všechno, co je běžné i jinde – od adrenalinových aktivit přes vodní sporty a potápění až po rybolov. Díky dobrému klimatu je tu dostatečně dlouhá letní sezóna.

pláž Peloponés

Začíná v dubnu a trvá až do října, kdy už je jinde v Řecku chladněji. Cestu je nejlepší začít nezapomenutelným přejezdem přes most úzké Korintské šíje.

Korintský průplav

Nikdo tu nikam nespěchá

V Korintu se zachovaly hlavně stavby z římského období. Dominantou jsou rozvaliny Apollónova chrámu z roku 540 před naším letopočtem a dva kilometry dlouhé hradby patřící k středověké pevnosti na kopci, považované za nedobytnou, odkud je hezký výhled.

Pokud někdo zatouží opravdu po úplném klidu, vydá se pěšky nebo ideálně na kole do vnitrozemí, zejména na sever, do okolí nejvyšší hory Oros Chelmos (2338 m. n. m.).

Peloponés vnitrozemí

Cestu lemují nádherné a ospalé vesničky Fteri, Goummenitsa, Petsaki a Lousi, kde se zastavil čas. Muži popíjejí vínko, ženy v černém sedí na zápraží. Na poloostrově Peloponés se najdou i starobylé pravoslavné kláštery, jako je třeba Mega Spíleo u Kalavrity.

Chrám dodává oheň dodnes

Hodně známá jsou také krasová jeskynní jezera Spíleo Limnón u Kastrie, divadlo v Epidauru či zříceniny starobylých Mykén.

Návštěva Sparty asi bude trochu zklamáním i pro příznivce „rudých koní“. Ze státu, který se proslavil tvrdou výchovou a hrdinstvím v boji, moc nezbylo. Byl převážně ze dřeva, dochovaly se jen trosky chrámů a divadla.

Sparta Peloponés

O hodně lépe dopadla Olympie. Je v ní stadion pocházející ze 4. století př. n. l., také oltář v chrámu bohyně Héry, na kterém se zapaloval a dodnes zapaluje olympijský oheň.

Olympie Peloponés

Spát můžete také v kempu

Ubytovací možnosti na poloostrově Peloponés jsou pestré – od prvotřídních hotelů přes apartmány a studia až po kempy. V každé větší vsi je taverna, nabízející i u nás dobře známé pochoutky místní kuchyně (tzatziki, gyros atd.). K nim výtečné červené víno a na závěr ledovou šlehanou kávu frappé.

Peloponés

Populární je anýzový likér ouzo či retsina, pryskyřicí kořeněný nápoj z hroznů. Ale tím už se Peloponés od zbytku Řecka neliší. Zato nepřelidněností ano…

přístav Hydra