Je exotický, tajemný a celý ze zlata – těmito slovy mnozí lidé popisují šestipatrový dům manželů Jima a Lindy Onanových ve Wadsworthu v americkém státě Illinois. Po celý rok k němu proudí tisíce zvědavců, kteří ho chtějí spatřit na vlastní oči.

A jak by ne, když má tato turistická atrakce tvar egyptské pyramidy a je celá pokrytá obklady ze čtyřiadvacetikarátového zlata! V současné době jde nejspíš o největší zlatem pokrytou budovu v Severní Americe.

zlatý dům v Illinois

Stavba generuje zázračnou energii

Jima Onana zajímala egyptská kultura již v mládí, v době studií na univerzitě. Tehdy se začal pídit po dostupných materiálech a publikacích, které se zabývaly energií, již generují pyramidy v Gíze. Účinky pyramid nejprve zkoušel a ověřoval při výstavbě malých pyramid na svém pozemku.

Lidé, kteří k němu pak přicházeli na návštěvu a pokládali na pyramidy ruce, tvrdili, že vnímají u jejich vrcholků cosi jako energetický vír. Jim proto s pyramidovými stavbami pokračoval. Brzy si ověřil, že uvnitř pyramid například rostou rostliny třikrát rychleji než jinde a dosáhl i dalších poznatků.

zlatý dům ve Wadsworthu

S nápadem přišla manželka

Když se Jim chystal pro rodinu postavit nový dům, ptal se ženy, jaký by měl být. V žertu mu navrhla, ať postaví pyramidu, když je jimi posedlý. Vzal ji za slovo, a tak v roce 1977 vznikla zmenšená replika jedné z pyramid v Gíze. Dosahuje devítiny velikosti originálu.

Krátce po dokončení stavby začala uprostřed domu probublávat pramenitá voda. Zaskočení manželé museli přizvat experty, aby jim pomohli přesměrovat vodu a odvést ji z interiéru pyramidy ven. Potvrdily se tak teorie, že tvar pyramidy aktivuje vodní prameny. Rodina vodu ochotně nabízela lidem v okolí, a jak se ukazuje, zřejmě má určité léčivé účinky.

zlatý dům v Illinois

Ve starověkém stylu je upraveno i okolí

Jimova kreativní práce dokončením stavby neobvyklého rodinného domu zdaleka neskončila. Postupem času k pyramidě přibyly i patnáct metrů vysoká socha krále Tuta, řada sfing, busty faraonů a jiné egyptské artefakty.