Lisabon je hlavním a zároveň největším městem Portugalska. Toto město je rozdělené na 53 čtvrtí s vlastní samosprávou, přičemž nejstarší čtvrtí, která existovala již za vlády Vizigótů, je Alfama.

Aristokraty vystřídali rybáři

Alfama patří bezesporu k nejnavštěvovanějším místům v Lisabonu. Leží na jednom z lisabonských pahorků mezi řekou Teja a zříceninami románského hradu Săo Jorge, hned vedle středu města Baixy. Za Maurů tuto lokalitu obývali aristokraté, ale zemětřesení, která opakovaně Lisabon postihla, zničila někdejší honosná sídla i kostely a Alfama se stala čtvrtí námořníků a rybářů.

Casa dos Bicos neboli Diamantový dům

Bydlel zde guvernérův nemanželský syn

A právě v této čtvrti stojí palác Casa dos Bicos, tzv. Diamantový dům, hojně obdivovaný turisty. Byl vybudovaný v období mezi lety 1521 až 1523 pro nemanželského syna Alfonse de Albuquerque, někdejšího guvernéra v Indii, oblíbence krále Manuela I. Fasádu tvoří kameny otesané do tvaru pyramidy, přičemž do vrcholku každé z těchto pyramid byl údajně původně vsazen diamant!

Diamantový dům Lisabon

Kam se diamanty poděly?

Vzhledem k tomu, že po diamantech není ani památky, můžeme se jen dohadovat, zda je to pravda. Každopádně při zemětřesení, k němuž v Portugalsku došlo 1. listopadu roku 1755, nezůstal Diamantový dům ušetřen. Budova se z větší části zřítila, byla zničena hlavní fasáda a dvě patra. Částečné opravy proběhly ihned po zemětřesení, ale horní patra byla zrekonstruována až ve 20. století.

Casa dos Bicos neboli Diamantový dům