V roce 2009 byla zařazena mezi pět nejlepších a zároveň nejšpinavějších turistických atrakcí i Gum Wall neboli Žvýkačková zeď. Ano, název vystihuje skutečnost. Opravdu jde o zídku polepenou použitými žvýkačkami. Najdete ji vedle divadla v ulici Post Alley pod Pike Place Market v americkém Seattlu a hraje všemi myslitelnými barvami.

Vandalismus se změnil v umění

Na cihlovou zídku dlouhou zhruba metr a půl začali lidé lepit žvýkačky kolem roku 1993. Proč? Možná se nudili při čekání ve frontě na lístky na divadelní představení.

Žvýkačková zeď Seattle

Pracovníci divadla v Seattlu nejprve žvýkačky pracně odstraňovali, ale byl to marný boj. Vždy se tam brzy objevila nová vrstva gumové hmoty. Vedení divadla po šesti letech nakonec rezignovalo. Vyhlásilo zeď za turistickou atrakci a přestalo situaci řešit. V současné době se odhaduje, že je na zídce nalepená už asi čtyřiceticentimetrová vrstva žvýkačkové hmoty.

Svatebčany se to tu jen hemží

Lidé, kteří se na Gum Wall v USA přišli podívat, zpočátku lepili na zeď použitými žvýkačkami mince. Později ale návštěvníci začali uplatňovat i svou kreativitu a ze žvýkaček tu tak vznikla doslova malá umělecká díla. V současné době zdobí zeď nejrůznější obrazce, symboly, ale také vzkazy. A místo je vyhledávané svatebními fotografy, protože jim poskytuje zajímavě barevně laděné pozadí. Jak se Žvýkačková zeď líbí vám?

Žvýkačková zeď neboli Gum wall