Asi tak 50 kilometrů severně od proslulé Malagy najdeme pro většinu lidí neznámé město Antequera, které je však hojně navštěvované příznivci historických památek.

Založili ho Římané, poté se dostalo pod nadvládu Arabů. Zlaté časy prožívalo od roku 1492, kdy bylo postaveno nejvíc chrámů, klášterů, paláců i menších šlechtických sídel. Z architektonického hlediska je cenné „míchání“ islámských a evropských vlivů.

Antequera Španělsko

Skála zamilovaných je na dohled

Na návrší leží tzv. horní město – s obrannou pevností obehnanou hradbami, kolem nichž se dnes ovšem rozkládají terasové zahrady, z kterých je nádherný výhled do okolí.

Antequera

Na jedné straně se rýsuje panorama pohoří El Torcal, či spíše jeho obrys, na druhé pestrobarevná nížina, kombinovaná se „záplavou“ bílých domů s červenými střechami. Z každého místa je pak vidět zvláštní přírodní úkaz, tzv. skála zamilovaných.

Podle legendy z vrcholu skočila dolů krásná Maurka z bohaté rodiny, v objetí se svým milencem, křesťanským sluhou, po pronásledování rozhněvanými rodiči dívky…

skála zamilovanych

Všechno sleduje andělíček

Do centra se vchází branou Arco de los Gigantes, postavenou úmyslně tak, aby ohromila příchozí na první pohled. Kousek vedle stojí monumentální chrám Panny Marie, v celé Andalusii první stavba v převážně renesančním slohu.

brána Arco de los Gigantes

Z věže, nejvyšší ve městě, shlíží dolů symbol Antequery, andělíček, který jako by chtěl svou nebeskou mocí ochránit všechny její obyvatele.

symbol města Antequera

Za návštěvu rozhodně stojí nedaleký barokní palác Nájera, dnes městské muzeum s celou řadou zajímavých exponátů, či kostel Panny Marie Karmelské s cenným oltářem, ke kterému se spíš šplhá, než jde úzkými uličkami.

muzeum Antequera

Mohyly vznikly před několika tisíci lety

K vůbec největším atrakcím této části Španělska však patří tři megalitické pohřební mohyly – Menga, Viera a El Romeral, které jsou kousek od města. Je nutné mít vstupenku, tu však dostanete zdarma v Infocentru.

mohyla Viera

Největší je prvně jmenovaná. Jde o jeskynní chodbu z obrovských kamenných desek, zakončenou komorou, jež pravděpodobně sloužila k pohřebním rituálům. Její rozměry jsou gigantické – 25 metrů na délku, sedm na šířku, čtyři na výšku, největší deska váží 180 tun!

mohyla Menga

Stáří tohoto dolmenu se odhaduje na čtyři tisíce let! Zbylé dva jsou trochu mladší, ale příznivci prehistorie i památek si jejich návštěvu nenechají ujít.

Můžete obdivovat i krápníky

Z trochu jiného soudku je přírodní rezervace Torcal de Antequera, asi 10 km od centra. Jde o jednu z nejpůsobivějších vápencových krasových oblastí na kontinentě, v nejvyšším bodě je vysoká 1336 metrů, rozkládá se na ploše téměř 12 km².

Když už jsme u těch soudků, v okolí je vinařská oblast Málaga, podle které se jmenuje výtečné sladké víno. Bylo by hříchem nezajít na sklenku do některé z restaurací…

okolí města Antequera