Když v roce 1953 začal farmář Frank Stoeber z městečka Cawker City v americkém Kansasu smotávat zbytky sisalového motouzu do klubíčka s tím, že se třeba jednou budou hodit, netušil, že vytvoří světový unikát – největší klubko na světě.

Vzniklo díky šetrnosti

Znáte to, jak to chodí. Provázky, které na sebe farmář ve stodole trpělivě namotával, už nikdy nepoužil. Ale za pouhé čtyři roky jeho „klubíčko“ značně zesílilo. Vážilo přes dva tisíce kilogramů a vyrostlo do výše téměř dva a půl metru! A pro farmáře se posléze práce s motouzem stala koníčkem, byť značně neobvyklým, kterému se věnoval až do své smrti v roce 1974. Klubíčko mnozí ctí a berou jako jeho pomník.

největší klubko na světě

Před nepřízní počasí ho chrání altán

Díky tomu, že se našli pokračovatelé Stoeberovy práce, roste rekordní klubko dodnes. Pro mnohé místní obyvatele se stalo určitým symbolem komunity, propojení. Vedení města ve Spojených státech amerických nechalo nad klubkem, které mělo při posledním měření v loňském roce po obvodu 12,62 metru a na výšku měřilo už téměř tři a půl metru, vybudovat altán. Chrání ho před větrem i deštěm stejně tak, jako před žhnoucími slunečními paprsky. A v jeho blízkosti se každý rok koná ples, během něhož se na největší klubko na světě symbolicky navazují další kusy motouzu.

klubko v Cawker City