„Království Uganda je jako pohádka. Scenérie je z jiného světa, klima je jiné a většina lidí je úplně jiná, než jsem kdy viděl. Je to opravdu perla Afriky.“ Tento úvod není opsaný z katalogu cestovní kanceláře, jde o výrok slavného britského státníka Winstona Churchilla o Ugandě z roku 1908. Ten do jisté míry platí dodnes, tedy alespoň pokud se týká přírodních krás a výskytu exotických zvířat.

Uganda

Bájné jezero klame plavce

Těch žijí v deštném pralese celé smečky. Vzácné jsou gorily horské, je tu však dost šimpanzů, paviánů a kočkodanů, ale zahlédnout je v divoké přírodě je spíše o náhodě. Stejně jako většina zvířat se lidem raději vyhnou.

gorily v Ugandě

U jednoho z četných pramenů Nilu lze pozorovat více odvážné hrochy, buvoly (těch tu žijí desetitisíce), slony a krokodýly. Skoro všude se pak prohánějí antilopy, sloni a žirafy, ale jsou tu i lvi a levharti.

poslední pohlazení

Nejnavštěvovanějším místem je bájné jezero Ukerewe, dnes známé jako Viktoriino. I když jeho sytě modrá voda láká ke koupání, to se nedoporučuje kvůli nákaze.

Viktoriino jezero

Romantici přenocují pod širákem

Je třeba říct, že Uganda není místem, kam se jezdí povalovat na pláž. Je to dobrodružná země, žije tu i obávaná moucha tse-tse.

Uganda

Očkování před cestou proti nemocem či různým parazitům je opravdu žádoucí. Na druhé straně ho vynahradí spousta zážitků.

Uganda

Třeba v několika národních parcích. Jeden z nejmenších, Lake Mburo, má výhodu v tom, že v něm nežijí žádní predátoři, jen zebry, antilopy a drobná zvěř.

Uganda

Díky tomu tam lze zažít jeden z nezapomenutelných zážitků – nocování pod širákem, respektive pod hvězdami fascinující africké oblohy.

Uganda ráno

Pohoří dostalo přezdívku právem

Dalšími zajímavými místy jsou vodopády Murchison Falls a národní park Queen Elizabeth. Ten je z jedné strany lemován pohořím s mnoha krátery, pokrytými sytou zelení rovníkového pásma, což je pastva pro oči.

vodopády v Ugandě

Fyzicky dobře zdatní a otužilí jedinci se vydají na přibližně týdenní túru do pohoří Ruwenzori, které je třetím nejvyšším v Africe. Přitom obvykle zjistí, že má přezdívku Deštné hory či Kolébka mraků právem, jde totiž o jedno z nejdeštivějších míst na světě.

Uganda

Kromě vlhka, chladu a bláta ale mohou pozorovat nádherné panorama krajiny, která je pro svou krásu a nedotčenost zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Uganda

Jestliže vás láká vyrazit na zájezd do Ugandy, určitě byste měli zvážit variantu Kombinace destinací. V ní totiž najdete poznávací zájezdy, během nichž zavítáte nejen tam, ale i do Keni, Tanzanie a Zanzibaru.

domorodci v Ugandě