Baleárské ostrovy, jako třeba Mallorca či Ibiza, v příštím roce mírně podraží. Důvodem je tzv. ekodaň, která zvýší cenu dovolené v těchto destinacích. Bude činit jedno až dvě eura denně na osobu.

Má být časově omezena

Ač v tuto chvíli nejsou známy přesné detaily (například, zda se daň bude vybírat na letištích a v přístavech, či v ubytováních), je jasné, že se bude týkat ostrovů Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera. Podle mluvčího baleárského viceprezidenta výzkumu, inovací a turismu budou turisté podle všeho platit dvě eura denně navíc.

Pokud by však turisté plánovali třeba měsíční pobyt, nebudou platit 60 eur, ale méně. Měl by existovat limit na počet nocí, za které se bude tato daň vybírat, avšak ještě nebylo oficiálně stanoveno, kolik to bude. Stejně tak se ekologická daň zřejmě nebude vztahovat na malé děti a penzisty, ač zatím nebyly určeny věkové limity. Daň by měla být nižší mimo hlavní sezónu. Zda bude vybírána ještě před jejím začátkem, také není dosud jasné.

San Miguel Ibiza

Zákonodárce inspirovala Barcelona

Úřady se rozhodly následovat Barcelonu, která v roce 2012 zavedla turistickou daň ve výši 0,72 euro za noc, přičemž délka pobytu, po kterou je ekodaň vybírána, činí sedm nocí. Poté ji již turisté neplatí. Zisk z daně bude podle úřadů věnován na „ochranu přírodních krás a kulturního dědictví, stejně tak jako na vylepšení infrastruktury této turistické destinace“.

Ač místní úřady trvají na tom, že výběr této daně vylepší zážitek turistů, hodí se připomenout, že to není poprvé, co se Baleárské ostrovy snaží o její zavedení. Poprvé byla ekodaň (mimochodem se zcela totožným názvem) uzákoněna v roce 2002 a činila jedno euro denně. Způsobila však značný pokles zájmu cizinců a o rok později byla v tichosti zrušena.

Menorca