Za klenot Utahu je považován Antilopí kaňon (Antelope Canyon) na indiánském území v blízkosti přehradní nádrže Lake Powell. Do červené pískovcové skály ho vyhloubila voda z přívalových dešťů.

V roce 1931 kaňon objevila holčička pasoucí ovce, místo však muselo být původním obyvatelům Navahům známé již dávno předtím. Jedním z důkazů je jeho indiánský název – Tse bighnilini (Místo, kde voda teče skrz skálu). Jde v podstatě o dvojici kaňonů, které jsou od sebe vzájemně oddělené. Říká se jim celkem jednoduše Nižší a Vyšší a jejich vstupy jsou od sebe vzdálené několik kilometrů.

Antilopí kaňon neboli Antelope Canyon

Sluneční paprsky umějí dokonale kouzlit

Ideální doba návštěvy je v pravé poledne. V tom čase totiž slunce skvěle osvětluje strmé stěny kaňonu, které vystupují do výšky kolem 30 až 40 metrů a ohraničují prostor, jenž je místy tak úzký, že tam nelze ani rozpažit ruce. Shora dopadající paprsky světla se lámou do různých vlnových délek. Společně s barvou podloží vytvářejí ve stěnách soutěsky neuvěřitelně krásné vizuální scenérie, jež v návštěvnících zanechávají hluboké dojmy.

Antilopí kaňon neboli Antelope Canyon

Antilopí kaňon ve Spojených státech amerických je ovšem přístupný pouze s průvodcem, a to kvůli tomu, že se tu mohou náhle objevit nečekané a prudké záplavy. Při jedné takové tu v roce 1997, ač byla způsobená poměrně vzdálenou, nicméně vydatnou srážkovou aktivitou, přišlo o život jedenáct lidí.