Není Portugalsko jako Portugalsko. Přestože Madeira oficiálně náleží Portugalsku, tak tento ostrov ležící pořádných pár stovek kilometrů západně od marockého pobřeží nemá s kontinentálním Portugalskem zas až tak moc společného. Tedy snad vyjma toho, že se tu domluvíte portugalsky a můžete platit eury. Než se sem vydáte, měli byste disponovat několika málo informacemi. Tady jsou.

Madeira

1/ Letiště už piloty tolik nestresuje

Slyšeli jste, že letiště ve Funchalu je jedním z nejtěžších na přistání a také jedním z nejnebezpečnějších na světě. Skutečností zůstává, že přistávat zde mohou pouze piloti s danou certifikací. V průběhu let, co je letiště v provozu, se mnohé změnilo. Jelikož měli piloti po přeletu pohoří problém stlačit letadlo přesně na ranvej, musela být přistávací dráha prodloužena. Místo 1600 metrů má nyní bezmála 2800 metrů. Ale i tak, když vítr fouká směrem k horám a počasí příliš nepřeje, může být přistání trochu dobrodružnější, než jste zvyklí z evropských letišť.

2/ Automobil je takřka nutností

Bez automobilu ani ránu. Nějaká veřejná doprava sice na Madeiře funguje, ale vzhledem k tomu, že ostrov je poměrně členitý, hrozí, že byste čekáním na jednotlivé spoje strávili více času než v místech, kde jej chcete trávit. Zejména výlety do krásných levád v horách vyžadují dopravu autem. Pokud tedy na jednotlivé „tripy“ nechcete využívat služeb místních cestovek, pronajměte si hned na letišti vůz. Anebo na Madeiru vyrazte s nějakou z českých cestovek nabízejících aktivní dovolenou. Nebudete sami. Češtinu uslyšíte v horách až překvapivě často.

Madeira

3/ Nezapomeňte si přibalit deštník

Dovolená na Madeiře vás láká, ale nevíte, kdy ji navštívit? Je dobré si uvědomit, že s menším deštíkem se setkáte po většinu roku. To vše i díky vysokému pohoří, které ostrovu dominuje a o které se mlžné mraky často zastaví. Bráno toto v potaz, nejdeštivějším měsícem je listopad následovaný říjnem, prosincem, lednem a únorem. Příjemné teploty na chození po venku však převládají i v zimě a vzhledem k tomu, že Madeira není ostrovem určeným primárně ke koupání, tak je to možná skutečnost, kterou překousnete.

Madeira

4/ Navštivte muzeum slavného fotbalisty

Madeira je rodištěm jednoho z nejznámějších fotbalistů světa – Cristiana Ronalda. Není tedy divu, že ve Funchalu narazíte na jeho sochu, v mnoha hospodách a barech spatříte jeho dresy, podepsané fotografie a plakáty. A ještě něco – Ronaldo má ve Funchalu vystavěné i malé muzeum. Pokud jste fotbaloví fandové, poohlédněte se po Museu CR7.

Cristiano Ronaldo Madeira

5/ Místní koktejly zachutnají snad každému

Jestliže budete chtít popíjet v barech, neomezujte se jen na pivo, víno a tradiční koktejly. Madeira je přímo vyhlášená koktejly Poncha a Nikita. Poncha se skládá z aguardente (alkohol z cukrové třtiny), medu, cukru, citrónu a ovocného džusu, který odpovídá na typu koktejlu. Nikita je trochu zběsilejší záležitostí, v níž se kloubí pivo, víno, ananasová zmrzlina a cukr. Ano, správně tušíte, že byste tento nápoj neměli příliš míchat s jinými.

tržnice na Madeiře

6/ Velký hotel nabízí skvělý výhled

Hlavní město ostrova, Funchal, je poměrně hodně zastavěné a najít místo, ze kterého byste měli možnost jej dobře fotit, není tak úplně snadné. Pokud vám nevadí bydlet ve větším hotelu, tak hotel Four Views Baía nabízí – z pokojů směřujících na moře – jeden z nejlepších výhledů na probouzející se přístavní město vůbec.

Madeira

7/ Zkuste proutěné sáně na asfaltu

Co při návštěvě Madeiry nevynechat? Pokud máte dobrou fyzičku, vydejte se na vrchol Pico do Arieiro, jen počítejte s větším množstvím schodů a určitě nezapomeňte na větrovku. Navštivte lávové bazénky v Porto Moniz (vlastníkem hotelu přilehlého k nim je Čech), slavný vinařský dům Blandy’s, vyhlídkovou plošinu s prosklenou podlahou na útesu Cabo Girão a svezte se na typických proutěných sáních po asfaltu ulicemi Funchalu. O vaši bezpečnost se budou starat dva vozkové – carreiros. Vězte, že je to potřeba, jezdí se totiž bez vyloučení místní dopravy.

Madeira