Řecký ostrov Lesbos prozatím nepatří k hlavním turistickým tahákům, jeho obliba se však rok od roku zvyšuje. Je jedním z mála míst v této zemi, které tak trochu vzdoruje moderní době, jakoby se tady zastavil čas. Určitě stojí za minimálně jednodenní výlet během vaší dovolené v Řecku.

Mytilini alias Mytiléna

Lesbos je znám už z antiky, narodila se zde básnířka a kreslířka Sapfó, která tu vedla dívčí kroužek a netajila se erotickou náklonností ke svým žačkám. Díky tomu se pro tento cit vžilo označení lesbická láska. Neopomíjela ale ani muže, nakonec byla vdaná. Dokonce prý z nešťastné lásky ke krásnému mladíkovi Faonovi skočila ze skály. Ta je sice vděčným cílem zvědavců, ovšem podle historiků k ničemu takovému nedošlo.

Mytilini alias Mytiléna

Olivovníků tady roste víc než jinde

Místní, hlavně ve vnitrozemí, si žijí po svém. Tak, jak byli zvyklí po staletí. Lesbos je jedním z posledních míst, kde lze vidět pravé Řecko, nikoliv kosmopolitní ruch jako všude jinde. Navíc má údajně nejvíce hodin slunečního svitu v celém Egejském moři. To ostrov prakticky „obkličuje“ zvenku, zevnitř plní stejnou funkci olivovníky. Je jich tu čtrnáct miliónů (!), nejvíc na tak malé ploše na světě.

ostrov Lesbos

Letoviska se rozprostírají především v blízkosti dvou zátok, které se do území jakoby zařezávají. Moře je klidné, člověk si připadá jako u rybníka. Voda je zpočátku mělká, což spolu s klidem přitahuje hlavně seniory a rodiny s malými dětmi, a teplá je ještě dlouho po sezóně.

pláž na ostrově Lesbos

K nejoblíbenějším cílům patří městečko Molivos s mohutným hradem tyčícím se nad pláží, v úzkých uličkách je spousta obchodů a typické restaurace – taverny. Navštěvovaná je i Petra (pozor, nezaměňovat se skalním městem v Jordánsku) a kousek dál od moře Anaxos.

Molivos

Arabské památky jsou odkazem sultánů

Navzdory všudypřítomné starobylosti zde antické památky nenajdeme. Nejvíc staveb je v arabském stylu, protože zde 450 let vládli turečtí sultánové.

Mytilini alias Mytiléna v noci

Výjimkou je římský akvadukt v Morii. Za návštěvu stojí také některý z klášterů, například Limonos, kde je i muzeum, mapující život mnichů a jejich tradice.

V hlavním městě Mytilini (Mytiléna) najdeme jeden z vůbec největších hradů v celém Středomoří. Uvnitř se nalézá až 600 metrů podzemních krypt, některé jsou zatím neprozkoumané, a také obří podzemní cisterna, kam ústí již zmíněný akvadukt.

Mytilini alias Mytiléna

Sopečné prameny mají blahodárné účinky

Přírodním unikátem je zkamenělý prales, starý až 20 milionů let! Do vesničky Efala jezdí nemocní lidé využívat léčivých vod ze sopečných pramenů. Pěší turisté se asi vydají na nejvyšší bod ostrova, horu Lepathymnus. Je o něco málo vyšší než naše Milešovka, takže její zdolání nevyžaduje zvláštní úsilí.

Gurmáni zase neopominou ochutnat vyhlášené sardinky, zejména nasolené. Výborné jsou i olihně, plněné olivovou pastou. Samostatnou kapitolou jsou velice chutné ovčí a kozí sýry z místní produkce…

pláž na ostrově Lesbos