Dominikánská republika patří na podzim a v zimě k nejvyhledávanějším destinacím. Většina turistů tráví dovolenou na východě, poblíž známého letoviska Punta Cana, které začíná být už pomalu přelidněné. Přitom je v tomto státě na ostrově Hispaniola v Karibském moři celá řada dalších zajímavých míst. Sice nemají tak dlouhé a hezké pláže, ale zase je tam klid a pohoda.

Monte Cristi

Potápěči obdivují vyrabované vraky

Například na severozápadě, blízko hranic s Haiti, se nachází půvabné a starobylé městečko Monte Cristi. Bylo založeno už v roce 1506 jako obchodní přístav, odkud se do Evropy či jinam dovážela cukrová třtina, mahagon, banány, kakao, káva a další plodiny.

Monte Cristi

Po procházce uličkami s domy v typickém koloniálním stylu se dá svlažit tělo na nádherných plážích Cayo Cabrita a El Morro (na snímku).

pláž El Morro

Anebo lze navštívit blízký ostrůvek Isla Cabrita (na úvodním snímku). Tam dost často míří příznivci potápění, všude kolem jsou vraky ztroskotaných lodí. Žádný poklad v nich pochopitelně nenajdou, jsou už dávno vyrabované, ale pro oko romantika to je zcela určitě zajímavý pohled.

Slunce se podobá stříbrné medaili

Na severu leží Puerto Plata (Stříbrný přístav), druhé největší město v zemi, které už v roce 1493 založil legendární Kryštof Kolumbus. K názvu ho inspirovalo stříbřitě vyhlížející moře za soumraku.

Všude se vyskytuje velké množství zkamenělé pryskyřice, proto se oblasti kolem něj říká Jantarové pobřeží. Je zde i muzeum tohoto překrásného nerostu.

San Felipe

Za návštěvu stojí rovněž pevnost San Felipe z roku 1540, jedna z prvních v Novém světě. Neměli byste si nechat ujít pohled na starobylé viktoriánské rezidence ve starší části města, je zde i palírna Brugal, kde se vyrábí jeden z nejznámějších a nejchutnějších místních rumů.

San Felipe

Cabarete vděčí za svou slávu dvojici surfařů

Kousek odtud, v Cofresí, je Ocean World, kde se ve vodě prohánějí delfíni (ti mají vlastní show) a žraloci. Kdo má zájem, může je i krmit, ne svým tělem pochopitelně.

Příznivci adrenalinu se ovšem mohou realizovat jinde, v městečku Cabarete. Až do roku 1980 o něm kromě pár místních nikdo nic nevěděl, ale pak sem čirou náhodou zavítal surfařský pár, který fascinovaly vysoké vlny.

Během několika let se zapomenutá lokalita v Dominikánské republice stala Mekkou tohoto sportovního odvětví i místem konání mezinárodních windsurfingových soutěží.

Cabarete z výšky

Keporkaci randí nedaleko palem

Z úplně jiného soudku je Samaná, nádherný poloostrov s vysokými palmami, kde se najdou kilometry nedotčených písečných pláží s nádherně křišťálovou vodou, která jen svádí k namočení.

Hlavním lákadlem jsou keporkaci, kteří sem (hlavně v období od ledna do března) připlouvají na námluvy a jejich „zpěv“ je slyšet široko daleko.

Samaná