Francouzské městečko Saint-Emilion, ležící 35 kilometrů od Bordeaux, podle legendy založil potulný zpovědník Emilian, který se tu v osmém století rozhodl usadit v domě vytesaném do skály.

Nicméně již dávno předtím, za dob starého Říma, přibližně ve druhém století, se v jeho okolí začala pěstovat vinná réva. Místní hrozny vychvaloval už latinský básník Ausonius. Díky nim měla zdejší vína nezaměnitelnou, silnou vůni a výtečnou chuť.

Saint-Emilion

Kupci musí na víno čekat

Dnes Saint-Emilion patří mezi čtyři nejvíce ceněné oblasti kolem Bordeaux (dalšími jsou Medoc, Graves a Pomerol), kde vzniká dokonalý mok. Cena láhví se pohybuje i v řádu desítek tisíc korun.

Saint-Emilion

Každoročně sem proto v době sklizně míří davy kupců. Ta se v případě příznivého počasí, jako letos, může protáhnout až téměř do začátku zimy. Místní vinaři totiž nechávají hrozny úmyslně přezrávat, aby byly co nejplnější.

prohlídka vinic v Saint-Emilion

Vína ovšem neprodávají hned, zákazník si je jen zaplatí. Musí totiž poté nejméně půl roku, ale i pár let, dozrávat v sudech, kde získají svoji výjimečnost.

Saint-Emilion

Památky jsou staré i tisíc let

Milovníci vína dobře vědí, že rčení „čím starší, tím lepší“ je ve většině případů pravdivé. Možná i proto jsou mnozí z nich zároveň příznivci historických památek. Co se těch týče, má Saint-Emilion mezi vinařskými oblastmi dost výjimečné postavení.

Saint-Emilion

Je to vlastně velké muzeum pod širým nebem, většina domů pochází z jedenáctého až třináctého století, kdy se město nejvíc rozvíjelo.

Saint-Emilion

V úzkých uličkách však pulzuje život, je v nich spousta restaurací, kavárniček a logicky i vinoték. Tím, že je městečko na mírném vršku, se otevírají nádherná panoramata. Můžete se kochat pohledem na okolní vinohrady, tak na údolí řeky Dordogne.

Saint-Emilion

Turisté obdivují kostel v útesu

Nejlepší výhled je pochopitelně z věží kostelů. Církevní svatostánky se v této části Francie naštěstí dochovaly a přežily řádění zuřivých revolucionářů, kteří mnohé z nich rozbořili.

Saint-Emilion

Lze obdivovat jak románský kostel Svaté trojice, tak unikátní monolitický, pracně vytesaný do vápencového útesu.

Saint-Emilion z výšky

Ale úplně nejlepší je vydat se až na vrchol Chateau du Roy, tvrze, která je součástí bývalého hradu. Najdeme tu rovněž zbytky středověkého opevnění, jež se místy stalo součástí vinohradů.

Saint-Emilion večer

Klášterní sklepy našly praktické využití

Výjimečné je i podzemí bývalého kláštera Cordeliers, který v roce 1210 založili františkáni. Po francouzské revoluci ale byli vyhnáni, takže opuštěný chátral, dokud ho nevyužili vinaři. Uvnitř je stálá teplota 12 °C a tma, což je ideální prostředí pro zrání vína. Chodby a sklepy se táhnou pod městem v délce tří kilometrů.

klášter Cordeliers

Hodně obdivovaný je zámeček Chateau de Lussac, ten ovšem pochází z mnohem pozdější doby. Byl postaven až v roce 1876, což mu ale nijak neubírá na kráse…

Chateau de Lussac