Zejména podzim a také jaro svádějí k návštěvě historických měst a památek. Ohromně zajímavým, přitom málo známým místem je Aranjuez, bývalé letní sídlo španělských králů, ležící asi padesát kilometrů od Madridu.

Aranjuez

Architekt si dal velmi záležet

Stavba paláce započala v roce 1561, na popud krále Filipa II. Architektem se stal Juan de Herrera, který projektoval i panovnický komplex El Escorial na úpatí Sierra de Guadarrama. Protože mu nešlo jen o krásu samotného paláce Aranjuez, ale i jeho okolí, trvalo několik desetiletí, než byl hotov.

Aranjuez

Projekt byl velice nákladný, pozornost se věnovala i luxusnímu vnitřnímu zařízení – od obrazů a soch přes umělecké sbírky až po historický nábytek.

Aranjuez

Návštěvu můžete spojit s koncertem

Pečlivě se upravovalo také celé okolí, kde vznikly rozsáhlé zahrady, parky, jejichž součástí jsou fontány, živé ploty zastřižené do všemožných tvarů, nekonečné cestičky, aleje stromů, obrovská sousoší a dokonce i malý vodopád.

Aranjuez

V létě se tu proto také často odehrávají koncerty či divadelní představení pod širým nebem, které mají neopakovatelnou atmosféru.

Aranjuez

Nedaleké město nemá konkurenci

V blízkém, stejnojmenném městečku žilo původně jen služebnictvo, postupně se ale do něj začali stěhovat lidé z okolí. Dnes má okolo padesáti tisíc obyvatel a patří mezi nejkrásnější a nejlépe udržovaná města nejen ve Španělsku.

Aranjuez

Je v něm pochopitelně spousta krámků i malých hospůdek, nabízející hlavně výtečné víno a k němu obvykle i sušenou šunku jamón.

Aranjuez na podzim

Aréna přitahuje nejen obdivovatele býků

Koho nebolí nohy po několikahodinové prohlídce paláce, který je opravdu obrovský, a přilehlých zahrad, může zajít na romantickou procházku podél řeky Tajo, která se klikatí kolem a nabízí, zvlášť na podzim, pestrobarevnou podívanou.

okolí Aranjuez

Příznivci býčích zápasů se zase vydají na Plaza de Toros, zhlédnout jednu z prvních arén z roku 1797. Má kapacitu 9 000 diváků, přitom tu tehdy žily jen čtyři tisíce obyvatel…

aréna z roku 1797