Hora Sinaj patří k mýtickým místům, právě zde měl Bůh předat Mojžíšovi Desatero přikázání. Nicméně na tom, kde přesně ležela, se archeologové dodnes neshodnou. Nejčastěji je za ni považován vrchol hory Jebel Musa, poblíž je i údajná jeskyně, kde biblický patriarcha čekal na svého „Pána“. Problém je, že se vše zakládá na příhodě, kdy prý dva mniši našli hořící keř, ve kterém se Bůh zjevil, až kolem roku 300.

Přitom Mojžíš, pokud žil, což také není jisté, tak nejspíš za vlády faraona Ramsese II., tedy přibližně tisíc let před tím, takže by keř musel stejně tak dlouho hořet…

Můžete si odskočit do Jordánska

Nicméně to je minulost. Stejně tak i poměrně nedávná nešťastná éra, kdy se Sinajský poloostrov stal pro svoji strategickou polohu válečnou zónou, o kterou bojovaly Izrael a Egypt. Pod jeho vládu se území vrátilo až v roce 1982, dlouho byl však opuštěn, i kvůli odminování…

Sinajský poloostrov

Později si vláda uvědomila potenciál tohoto místa. Výhodou je (kromě jiného) i poloha, která nabízí možnost výletů do okolních států – Izraele, Jordánska či Saúdské Arábie.

Sharm El Sheikh vyhledávají i golfisté

Letoviska se začala budovat převážně v jižní části území, které smáčejí vlny Rudého moře. Vyhlášený je Sharm El Sheikh s písčitými plážemi, čirou vodou a korálovými útesy, které lákají vášnivé potápěče k objevování krás mořského světa. Ovšem nejezdí sem jen oni.

Naama Bay

Často tu potkáme golfisty, hřiště totiž projektovali nejznámější architekti. Vše je moderní a postavené na tom, aby host odjížděl spokojen a díky tomu se vracel.

Naama Bay žije také v noci

Kromě vodních radovánek jsou populární výlety džípem do pouště, a to i po setmění. Jinak je středisko „rozkouskováno“ do menších či větších zálivů, turisticky nejatraktivnější je patrně Naama Bay, jež je i velkým nákupním centrem.

Naama Bay

Rušná pěší zóna s obchody a restauracemi žije prakticky neustále, i v pozdních večerních či brzkých ranních hodinách tam lze potkat spousty lidí.

Naama Bay

Ukřičení obchodníci mají utrum

Ti, co nevyhledávají společenský život, ale mají naopak rádi klid a ticho, zamíří spíše do dalších oblastí Sharm El Sheikhu.

Nuweiba

Každý hotel má vlastní pláž, většinou nepřístupnou pro podomní obchodníky, kteří jsou (nejen) pro poněkud samotářské hosty otravní.

Nuweiba

Hodně populární je Taba. Její krásné pláže nejsou tak přelidněné a navíc se z nich dají pozorovat atraktivní horské scenérie, které se nacházejí nedaleko.

Sinajský poloostrov

Beduínů se bát nemusíte

Ti, kdo v sobě mají dobrodružnou žilku, zamíří do největší místní oázy Nuweiba, kterou obklopuje bujná vegetace, a do vesnice al-Tarábín, kde stále žije beduínský kmen, stejně jako kdysi, v primitivních obydlích. Není třeba se jich obávat, naopak jsou velmi pohostinní.

beduínské obydlí

V této části se nacházejí rovněž rozlehlé zříceniny pevnosti, kterou nechal v 16. století vystavět mamlúcký sultán Ašraf al-Gúr, takže i „památkáři“ si přijdou na své…

Nuweiba