Národní park Abel Tasman, pojmenovaný po holandském mořeplavci a objeviteli, je rozlohou 225 km² nejmenší na Novém Zélandu, ale na nízkou návštěvnost si stěžovat nemůže, spíše naopak.

Sice je tu dostatek dlouhých pláží se zlatým pískem, na nichž se dá líně povalovat, ale těch, kteří zde tráví většinu pobytu, je spíš jen hrstka. Naopak park přitahuje aktivní jedince, kteří chtějí objevovat přírodní krásy při toulkách krajinou. Určitě nebudou odjíždět zklamáni, příroda je více než pestrá. Najdeme tu četné lesy, kopce, pobřežní skaliska, vodopády, jeskyně i tajuplné zátoky.

Abel Tasman

Poznáte popínavé rostliny

I geograficky je park zajímavý, rozprostírají se zde roviny na úrovni hladiny moře, stejně jako vrchy dosahující výšky až tisíce metrů. Prakticky všude je zeleň – od kapradin přes keře vinné révy až po nejrůznější a nám neznámé druhy popínavých rostlin.

Abel Tasman

Zvláštností jsou žulové balvany, které se v minulosti těžily v oblasti Tonga Quarry, na ně lze narazit hodně často. Je tady i stálé klima s velkým množstvím slunečních dní.

Abel Tasman

Místenky je nutné objednat předem

Kdo se chce do parku na Novém Zélandu vypravit v letní sezóně, která začíná přibližně v listopadu, měl by si určitě dlouho předem rezervovat ubytování v prostých chatkách. To se týká i místenek do autobusu, do něj se totiž jinak nemusí dostat, počet turistů se reguluje.

Zájem je obrovský, hodně frekventovaná je hlavně pěší trasa Coast Track. Tu snadno zvládnou i senioři či rodiny s dětmi, dá se projít za tři až pět dnů.

Coast Track Abel Tasman

Putování začíná v Marahau a končí ve Wainui, odkud se lze vrátit jen motorovým člunem, což je další zážitek. Kromě těchto dvou míst jsou tu ještě dvě další, kudy se dá do parku dostat, Kaiteriteri a Totaranui, které je jakousi ústřední branou.

Totaranui

Cyklisty nadchne Rameka Track

Hodně návštěvníků zavítá do rokle Harwood´s Hole, což je 146 metrů hluboký krasový útvar poblíž Canaan. Nedoporučuje se ale chodit moc na kraj, hrozí zřícení.

Dá se ale zajít stezkou o kus dál a vychutnat si výhled na scenérii náhorních planin, ty už ovšem patří národnímu parku Kahurangi. U parkoviště začíná tzv. Rameka Track, údajně nejlepší trasa pro horská kola, nepříliš vzdálené je pak město Nelson.

Za zmínku stojí Takaka Hill, nazývaná kvůli nalezišti vzácného kamene „mramorová hora“, a velké množství jeskyní poblíž, hlavně Ngarua Caves.

Abel Tasman

Najděte si čas i na Marlborough Sounds

Oblíbené je i městečko Takaka a hlavně Marlborough Sounds, tedy 4 000 km² malebných průlivů, zálivů, ostrůvků a výběžků v temně modrém moři. Nelze zapomenout, že na Jižním ostrově se nacházejí četné fjordy a jezera.

Marlborough Sounds

Ty pro změnu patří do národního parku Fiorland, který zelenými lesy, tyčícími se kopci a spoustou řek a vodopádů připomíná Norsko

Marlborough Sounds