Uprostřed nekonečné písečné pláně v Mauretánii leží obrovský skalnatý útvar, jehož původ vědci nedokážou vysvětlit. Hovoří se o něm jako o podivuhodné struktuře Richat nebo Oku Sahary. Mnohdy se mu přezdívá Oko Afriky.

Je vidět jen při pohledu z vesmíru

O tomto fascinujícím fenoménu na západě Afriky neměl dlouho nikdo ponětí. Zblízka totiž ani náhodou nepřipomíná strukturu, kterou je vidět z vesmíru. Richat byl objeven až s rozvojem satelitů, ale i potom, co byl zaznamenán na satelitních snímcích, trvalo poměrně dlouho, než se k němu vydaly první expedice. Má v průměru kolem padesáti kilometrů a připomíná zkamenělé soustředné kruhy na vodě nebo také gigantické oko. Obklopují ho tisíce kilometrů pouště, v nichž při pohledu shora září měděnou barvou.

Richat neboli Oko Afriky

O jeho vzniku kolují pouze dohady

První teorie, kterou si vědci o původu kráteru vytvořili, počítala s tím, že jde o pozůstatek dopadu obřího meteoritu. Ale geologický průzkum ukázal, že Oko Afriky v Mauretánii vzniklo z usazenin a dalších hornin, které byly stlačeny do geologického dómu tlaky magmatu. Usazeniny jsou však různě staré – v samém středu až 2,5 miliardy let, na okrajích ale jen pět set milionů roků! Vědci zatím nezjistili příčinu magmatických procesů, které to takto vytvořily.

Richat neboli Oko Afriky

Později se v souvislosti s tím, že je oblast silně zvětralá a horniny snadno podléhají zkáze, objevila jiná hypotéza. Podle té kráter vznikl díky sopečné činnosti a následné silné erozi. Jasno tak mají jen ufologové a někteří záhadologové, kteří míní, že jde o pozůstatky mimozemské základny.

Richat neboli Oko Afriky