Pokud se vám nyní budou zdát ceny na území šestice oblíbených řeckých ostrovů o něco vyšší, než jste byli zvyklí, máte dobré oči. Od prvního října se zde totiž zvýšila daň z přidané hodnoty na všech produktech. Na některých méně, na některých více.

Daňové změny zasáhly i některé z ostrovů, které jsou českými turisty poměrně hojně navštěvované. Vyjma Rhodosu a Skiathosu jde o čtveřici kykladských ostrovů – Mykonos, Naxos, Paros a Santorini. Zdražily nejen potraviny, ale třeba také alkoholické nápoje. A ruku na srdce, kdo si v Řecku nedá dobré víno či nějaký ten koktejl v plážovém baru nebo taverně?

Afandou Beach Rhodos

Ceny vzrostly až o sedm procent

Tři různé daňové sazby, které dříve činily 5, 9 a 16 procent, byly přizpůsobeny a nyní je z nich 6, 13 a 23 procent. Toto opatření má ekonomicky zbídačelému Řecku pomoci dostat se zpět na vlastní nohy. Místní se však obávají, že by tento krok mohl naopak zafungovat negativně a Řekům se vrátit jako velmi nepříjemný bumerang. Mají strach, že zvýšení cen sníží počty turistů, kteří na řecké ostrovy jezdí.

Rhodos přístav

Dotace do turistického ruchu byly zrušeny, protože se ukázalo, že je soběstačný i v době ekonomické krize, v níž se Řecko v posledních dvou letech neustále zmítá. Jejich stažení však znamená to, že turisté budou platit více za ubytování v hotelech a apartmánech, stejně tak jako za své obědy, večeře, návštěvy kaváren a konzumaci nápojů v místních barech.

Mount Ataviros Rhodos

Ostatní destinace zvýšení daně teprve čeká

Není to v letošním roce poprvé, kdy Řecko zvýšilo hladiny daně z přidané hodnoty. Dřívější úpravy byly učiněny v červenci. Premiér Alexis Tsipras tehdy přislíbil zefektivnění celého systému. To však v reálu znamená jediné – zvyšování těchto daní. Řecké ostrovy byly ovšem tohoto kroku ušetřeny. Tedy až doposud.

Rhodos, Skiathos, Naxos, Paros, Santorini a Mykonos jsou prvními ostrovy, kde byly zvýšené daně zavedeny. Změny se v brzké budoucnosti budou týkat i dalších ostrovů. Některé by si měly udržet své dotace v podobě snížených daní do června příštího roku, jiné dokonce až do roku 2017. Řecké turistické úřady se domnívají, že negativní dopad těchto kroků na turisty, respektive na jejich počet, bude minimální.

Santorini