V Itálii, respektive na Apeninském poloostrově, je stále co objevovat. Některá místa jsou hodně proslulá, jiná méně, přitom bývají stejně tak přitažlivá. Jedním z nich je Ferrrara. Pro nás je zajímavá tím, že zde po staletí vládl rod d’Este.

Ferrara

Z jeho vedlejší větve pocházel arcivévoda Ferdinand, sídlící na Konopišti. Nebýt atentátu v Sarajevu, který rozpoutal 1. světovou válku, stal by se českým králem.

centrum města Ferrara

Stavba z bílého mramoru přečkala požár

Město je stále obklopeno starobylými zdmi z 15. a 16. století, na délku měří 9 kilometrů, jsou jedny z nejzachovalejších v celé Itálii.

renesanční hradby

Za největší architektonický skvost se považuje katedrála svatého Jiří z bílého mramoru, vysvěcená už roku 1135.

Katedrála svatého Jiří Ferrara

Interiér byl bohužel poničen požárem v osmnáctém století, takže je barokní, nicméně sochy i obrazy svatých vytvářeli známí umělci – Sebastiano Filippi, Guercino aj.

katedrála svatého Jiří interiér

Univerzitu navštěvoval také Koperník

K dalším pamětihodnostem se řadí hrad svatého Michaela z roku 1835 (na úvodním snímku), obklopený vodním příkopem, tzv. Diamantový palác a také radnice.

interiér hradu ve městě Ferrara

Všechny budovy patřily do vlastnictví již zmíněného vládnoucího rodu, který tím demonstroval svoji moc a sílu.

křížová chodba San Romano

Za zmínku stojí i zdejší univerzita, studoval na ní Mikuláš Koperník (její součástí je i botanická zahrada) a socha renesančního básníka Ludovica Ariosta.

socha Ludovica Ariosta

Nejedna specialita vznikla už ve středověku

Zvláštností je místní gastronomie, recepty na některá jídla lze vystopovat až do středověku a mají i židovský původ. Specialitou je cappellacci di zucca – ravioli s parmazánem, muškátovým oříškem a omáčkou z másla a šalvěje.

okolí města Ferrara

A také salama da sugo neboli rok starý, suchý salám vyrobený z vepřového masa, vybraného koření a červeného vína.

Emilia Romagna

Zbytek provincie rovněž stojí za to

Ferrara spadá do provincie Emilia Romagna, kde je také množství půvabných lagun, sadů plných ovoce i četné termální prameny.

laguna

Hodně navštěvované je malé lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. V tom se nachází 22 (!) léčivých pramenů s velkým obsahem jódu a bromu.

Salsomaggiore Terme

Léčí se tu nejen revmatické i kožní potíže a metabolické poruchy, ale například také deprese. A těmi, jak známo, trpí velké procento populace…

Salsomaggiore Terme