Malebná horská chatička s devíti volnými postelemi. Žádná recepce, žádná pokojská. Nikdo po vás nechce ani korunu. Výhled? K nezaplacení. A bonus navíc – božský klid. Nikde nikdo. Jenže dostat se do tohoto ráje není jednoduché.

Ve výšce 2531 metrů nad mořem v Julských Alpách v Itálii byla postavena bouda pro horolezce, kterým nabídne úkryt a místo pro odpočinek při jejich výstupu na vrchol.

Julské Alpy Itálie

Chatku nechali postavit pozůstalí po horolezci

S nápadem vystavět příbytek s několika místy pro spaní přišla rodina horolezce Luca Vuericha (†34). Ten zahynul v roce 2010 pod lavinou. Příbuzní chtěli tímto způsobem uctít jeho památku.

Jednoduše tvarovanou chatu na vrcholku italské hory Foronon del Buinz navrhl architekt Giovanni Pesamosca a jejím základem je šest kruhových betonových pilířů, frézované smrkové trámy, smontované na místě, a 30 panelových desek. Přístřešek, poskytující ubytování zdarma, nabízí 16 metrů čtverečních.

chatka na vrcholu Foronon del Buinz

Vzhledem k poloze místa bylo pro stavbu nutné povolat nejen dvanáctičlenný tým profesionálních stavbařů, dobrovolníku a Lucových přátel, ale i helikoptéru, která se na vrcholku hory otočila osmnáctkrát tam a zpět. Chatka byla sestavena během jednoho dne!

Julské Alpy Itálie

Přenocovala tam i česká fotografka

Na tuto náročnou výpravu se vydala fotografka Markéta Schusterová. „Byl to nejnáročnější výstup, který jsem kdy zažila. Šli jsme tam více než šest hodin a kolikrát jsem se opravdu bála, protože terén rozhodně není přátelský. Dokonce jsem podcenila oblečení, bylo léto, ale nahoře sníh a pěkná zima,“ svěřila se fotografka s tím, že výhled je však dechberoucí.

Julské Alpy Itálie

Nikdy jsem nic krásnějšího neviděla a musím říct, že jsem se snad lépe ani nevyspala. Chatka v takových podmínkách je opravdový luxus,“ směje se Schusterová.

Zde si můžete prohlédnout video z její výpravy.

ubytování zdarma na vrcholu Foronon del Buinz

Foto + video: Markéta Schusterová