Pokud se chystáte do Velké Británie, možná byste se mohli zastavit v Londýně u zajímavé kovové skulptury s názvem Aeolus. Najdete ji v blízkosti velkého finančního centra Canary Wharf. Jejím autorem je Luke Jerram, jednačtyřicetiletý britský umělec, který vytváří sochy i živá umělecká díla a s oblibou propojuje poznatky vědy s uměním.

Aeolus Londýn

Jedná se o větrnou harfu

Aeolus má obloukový tvar, jeho součástí je 310 ocelových tyčí. Jimi jsou protaženy struny, takže dílo je ve skutečnosti unikátním hudebním nástrojem – aeolskou větrnou harfou.

V řecké mytologii byl Aeolus bohem větrů a tzv. aeolské harfy se odedávna stavěly na větrných místech. Vzhledem k tomu, že jsou laděné, zvuky, které vydávají díky větru, nejsou nahodilé. Vítr rozkmitá jejich struny a ty se rozezní. Čím silnější je vítr, tím silnější je i zvuk, který produkují.

Aeolus Londýn

Umí dojmout i vyděsit

Lidé hudbu aeolské harfy v Londýně nejčastěji popisují jako andělské chóry. Ozývají se jednotlivé tóny i celé akordy, vznikající melodie se neustále proměňují, jsou naprosto jedinečné. Ovšem za větrných bouřek mohou aeolské harfy vydávat i zvuk velmi hlasitý, připomínající strašidelný vřískot. Nicméně – o tom se v budoucnu můžete přesvědčit sami na vlastní uši. Jde jen o to přijít ve správný okamžik…

Aeolus Londýn