Přestože si to řada z nás nedokáže, nebo dokonce nechce připustit, Vánoce 2015 se nezadržitelně blíží. Někdo tyto svátky miluje, jiný je příliš neprožívá, jsou i tací, kteří by je nejraději prospali. Ať už k ním máme jakýkoliv vztah, většina z nás ocení nádhernou výzdobu v městech, vesnicích a na zámcích. Co takhle vydat se do některého z evropských států a navštívit tamější Vánoční trhy 2015? A při té přiležitosti si prohlédnout památky, muzea a kamenné obchody…

Přinášíme vám spoustu tipů, z nichž si zaručeně vyberete. A nemusíte se spoléhat na auto, vlak či mezistátní autobus a stresovat se tím, kde budete bydlet a zda náhodou někde nezabloudíte. Ke každé zemi jsme připojili tip na vánoční zájezd, respektive rovnou na několik. Stačí jen kliknout na odkaz a dozvíte se více. Samozřejmě nezávazně! Pokud však budete chtít, můžete si výlet do zahraničí – z nabídky více než 90 cestovních kanceláří – rovnou objednat.

1/ Belgie

Gotická radnice z 15. století, socha sv. Michala (patrona města), cechovní domy, galerie sv. Huberta, nejstarší nákupní pasáž v Evropě, postavená v roce 1845, katedrála sv. Michala a Guduly, královský palác a především vánočně laděné náměstí Grand Place, jež je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – to vše můžete vidět v Bruselu, metropoli Belgie. Vzhledem k tomu, že se nejedná o naše sousedy a cesta trvá trochu déle, můžete upřednostnit adventní zájezd, během kterého zavítáte i na řadu jiných, neméně zajímavých míst. A to nejen na území tohoto státu. Stihnete také vánoční Lucemburk, Valkenburg, středověké Bruggy (na snímku) a Amsterdam. Jen počítejte s tím, že vám to zabere téměř pět dní. Každopádně to bude stát za to!

vánoční Bruggy

2/ Francie

Opera, náměstí Vendome, Concorde i Champs-Elysées, dále Vítězný oblouk, Trocadero, Eiffelova věž, Invalidovna, náměstí Pigalle, kabaret Moulin Rouge, náměstí malířů Place du Tertre, bazilika Sacre Coeur, Lucemburské zahrady, Pantheon, Sorbonna, Justiční palác, katedrála Notre-Dame, moderní kulturní centrum Pompidou, návštěva světoznámého muzea Louvre nebo Orsay, projížďka lodí po Seině a to není zdaleka všechno. Určitě vám už dávno došlo, že se jedná o Paříž (na snímku), která je hezká nejen v létě, ale také před Vánoci. Zmíněná místa můžete spatřit v rámci zájezdů, které vám umožní poznat francouzskou metropoli opravdu důkladně.

A co je podstatné – zdaleka ne každý výlet do Francie se omezuje pouze na Paříž. Navštívit lze rovněž vánoční Norimberk (Německo), Štrasburk, vinný sklípek v Obernai a samozřejmě i zámek Versailles. Jde také o to, zda volíte cestu autobusem, nebo naopak letadlem.

vánoční Paříž

3/ Itálie

Nabízí se hned několik variant. Jednou z nich je čtyřdenní letecký zájezd nazvaný Advent v Římě. Kromě nákupů stihnete „omrknout“ Koloseum, Forum Romanum, Senát, Titův oblouk, Trajánův sloup, Kapitol, Fontanu di Trevi, Španělské schody a řadu dalších památek. Neuniknou vám ani Svatopetrské náměstí a chrám sv. Petra ve Vatikánu. A nezapomeňte ani na Sixtinskou kapli. Pro ty, kterým vyhovuje odlet z Bratislavy, je jako stvořený zájezd To nejlepší z adventního Říma.

A těm, co už v Římě (na snímku) byli a chtějí zažít něco nového, se třeba zavděčí návštěva Verony a Bolzana, kde se mohou pokochat pohledem na největší betlém na světě. Anebo lze zvolit kombinaci – Milán, Verona, Trento, Bolzano a Brixen. Neprohloupíte ani v jednom případě.

vánoční Řím

4/ Maďarsko

Vydat se na Vánoční trhy 2015 autem má jednu velkou nevýhodu – nemůžete (pořádně) ochutnat svařené víno, medovinu, grog či punč. Proto je lepší přesvědčit několik kolegů nebo přátel, sednout do autobusu s průvodcem a o nic se nestarat. Tuto možnost nabízejí všechny adventní zájezdy do Budapešti. Navštívíte světoznámou tržnici a vánoční trh na Vörösmárty tér, nejvýznamnější památky (památník Milénia, budovu Parlamentu, baziliku sv. Štěpána, Matyášův chrám, Rybářskou baštu aj.) a projdete se vánočně vyzdobenými ulicemi.

Některé zájezdy pamatují také na to, že Budapešť (na snímku) je zároveň lázeňským městem. Tudíž se stihnete vykoupat v termálních pramenech léčivých budapešťských lázní. Jiné zájezdy jsou pro změnu spojeny například s návštěvou sousedního Rakouska.

vánoční Budapešť

5/ Německo

Asi nejvíce variant nabízí Německo. Zájezdy na vánoční trhy v různých městech jsou vesměs jednodenní nebo dvoudenní, figuruje však mezi nimi i jeden čtyřdenní. A kam se můžete vypravit? Do Lipska, Regensburgu, Berlína, Norimberku (na snímku), Drážďan, Mnichova, Augsburgu, Bamberku, Ambergu (tam se vykoupete v Kurfiřtských lázních), Pasova, Míšně, Freibergu či Berchtesgadenu. Anebo co třeba zájezd s názvem Vánoční romantika Bavorska a zámky Ludvíka II.?

vánoční Norimberk

6/ Nizozemsko

Jak jsme již zmínili v případě Belgie, je možné zvolit adventní zájezd, v jehož rámci se podíváte nejen tam, ale i do Lucemburska a Nizozemska. Jestliže se chcete omezit pouze na Nizozemsko, doporučujeme čtyřdenní letecký zájezd s názvem Advent v Amsterdamu s výletem do Zaanse Schans. Kam během něj zavítáte? Na vánoční náměstí Dam s Královským palácem a farním kostelem Nieuwe Kerk, do domu Anny Frankové, na Begijnhof s posvátnou atmosférou i do ulice Nes.

Navštívíte brusírnu diamantů Coster Diamonds proslulou výbrusem diamantu Kooh-i-noor, dále známou obrazárnu Rijksmuseum s ojedinělou sbírkou nizozemského umění, případně muzeum Van Gogha. Na programu je i procházka městem kolem radnice a Opery, možnost návštěvy Rembrandtova domu, jenž skýtá fascinující pohled do života nejslavnějšího amsterdamského umělce, uvidíte i čtvrť červených luceren. Třetí den vás čeká fakultativní výlet do Zaanse Schans, obydleného skanzenu s dřevěnými domy a větrnými mlýny. Těšit se můžete i na projížďku po amsterdamských kanálech.

vánoční Amsterdam

7/ Polsko

Velká země, ale omezená nabídka. Aspoň si nemusíte lámat hlavu s tím, které město v Polsku upřednostníte. Většina zájezdů totiž směřuje do Krakowa a Wroclawi (na snímku), výjimečně do Klodzka. Některé výlety mají na programu také prohlídku jednoho z nejatraktivnějších dolů na světě – solného dolu Wieliczka.

Už jste někdy pili pitný med? (Ne, opravdu se nejedná o medovinu, čtete správně!) Pokud ne, můžete tak učinit například na hlavním náměstí v Krakowě. Jmenuje se Rynek Glowny a my vám garantujeme, že na něm zcela ztratíte pojem o čase. Vánoční trhy 2015 tam – jako tradičně – nebudou mít chybu…

vánoční Wroclaw

8/ Rakousko

Toužíte-li vidět vánoční Vídeň (na snímku), máte několik možností. Nás zaujal například zájezd nazvaný Adventní Vídeň a představení Tosca ve Státní opeře… Rakousko však nabízí mnohem víc než jen svoji metropoli. Co takhle Mariazell s průvodem čertů? To je název jednodenního zájezdu, během kterého zhlédnete slavnou baziliku v Mariazell, projdete křížovou cestou k pohyblivému betlému a uvidíte pět metrů vysokou perníkovou „chaloupku“, na kterou bylo spotřebováno tisíc kilogramů perníku!

Spatříte i živé jesličky a nahlédnete do tajů výroby včelích produktů – vosku, medoviny a perníčků. Je možné navštívit také zdejší Likérku, která vyrábí bylinné likéry dle tajné receptury. Poté přejedete do Gusswerku, kde se koná čertovská veselice. Za doprovodu pekelné hudby a světelných efektů přijedou alegorické vozy s cca 110 čerty. Fascinující čertovský večerní průvod, tzv. Krampuslauf, ve strašidelných kostýmech děděných z generace na generaci zakončí tento jedinečný zážitek…

Anebo můžete zvolit adventní zájezdy, díky nimž zavítáte do Salzburgu, horského střediska Schladming, kde se zúčastníte největšího čertího průvodu na světě, Schönbrunnu, Belvedere a Hofburgu… A co třeba zájezd nazvaný Advent v Linci a Steyru s plavbou křišťálovou lodí Swarovski? To zní lákavě, nemyslíte? Lze rovněž „zabít dvě mouchy jednou ranou“ a vybrat si adventní zájezd, během kterého zavítáte do Vídně i Budapešti. A tím výčet možností zdaleka nekončí!

vánoční Vídeň

9/ Slovensko

Adventní zájezdy do předvánoční Bratislavy (na snímku) většinou zahrnují také návštěvu Budapešti nebo Vídně, císařského zámku Hof nebo třeba husích hodů v Grobu. Máte-li rádi balet, nejspíš vás zaujme zájezd spojený s návštěvou představení Šípková Růženka v nové budově SND v luxusní nábřežní čtvrti Eurovea. Toto dílo je odborníky považováno za nejdokonalejší balet, který Petr Iljič Čajkovskij složil.

vánoční Bratislava

10/ Velká Británie

Jestliže máte chuť podívat se „někam dál“, zvolte Velkou Británii a třídenní nebo čtyřdenní letecký zájezd do Londýna. Ponořte se do předvánoční atmosféry při procházkách skvostně nazdobenými ulicemi, kde na vás kromě Big Benu, Piccadilly Circus a Tower Bridge čeká nezapomenutelná návštěva Zimního světa divů v Hyde Parku s kouzelným vánočním trhem, nakupování dárků na vyhlášené Oxford Street a „předvánoční let“ na London Eye. A počasí? V tomto ročním období je v Londýně (na snímku) často příjemněji než u nás…

vánoční Londýn

Snad vás naše typy na Adventní zájezdy 2015 dostatečně inspirovaly. Pokud ano, přejeme vám šťastnou cestu na evropské Vánoční trhy 2015 (a nejen na ně)!