Na severu Jižní Austrálie, zhruba v polovině cesty mezi Adelaide a Alice Springs, leží tzv. opálové městečko – Coober Pedy. Ač nevelké, stalo se populární zastávkou pro turisty. Uvítají vás výstražné cedule znázorňující lidi padající do jam a život pod zemí…

Těží se tady opál

Městečko bylo založeno roku 1915, kdy zde byly nalezeny první vzácné opály, z nichž se vyrábějí šperky a drobné ozdoby. Horníci se sem začali stěhovat o rok později a opály se tu těží dodnes. Kolem dokola je přes 250 tisíc šachet a Coober Pedy s 3000 obyvateli se drží na prvním místě na světě, co se těžby opálu týká.

Avšak ještě známějším se městečko stalo díky podzemním domům, vybudovaným většinou v bývalých dolech. Téměř 70 procent místních lidí žije v podzemí. Obchůdky, bary, muzeum, galerie, kostel, hostely a dokonce i kemp jsou rovněž ukryté pod zemským povrchem.

Coober Pedy

Obyvatelé ztrácejí pojem o čase

Lidé se do podzemí a do jeskyní v úbočí kopců stáhli proto, aby unikli spalujícímu slunečnímu žáru. V lokalitě totiž panuje pouštní podnebí a skalní vápencový podklad v hloubce kolem šesti metrů udržuje v obydlích stálou teplotu kolem 20 stupňů Celsia.

Zato v klasických domech na povrchu by byla naprostou nezbytností klimatizace, neboť během letních měsíců v oblasti teploty často šplhají nad 40 stupňů Celsia a navíc tu hrozí i písečné bouře. V podzemí jste sice v pohodě a v bezpečí, ale v místnostech bez oken snadno ztrácíte pojem o čase. Bez hodinek nevíte, zda je ještě den, nebo už noc.

Coober Pedy

Voda má takřka cenu zlata

V Coober Pedy chybí zdroj vody, za tím musíte 20 kilometrů daleko. Voda je tak vzácností, a proto je tu také nejdražší v celé Austrálii. Nehostinná krajina připomíná drsné prostředí bez jakéhokoli života. Můžete si zde připadat jako na jiné planetě, není tedy divu, že se tu natáčely filmy o jaderných válkách.

Coober Pedy

Najdete tady golfové hřiště, ale zelený green musíte oželet. Většinou se hraje v noci se světélkujícími míčky. Opět jde o opatření z důvodu nesnesitelných veder, která zde panují za denního světla.

Coober Pedy

Turisté mohou maximálně hrabat

Návštěvníkům města v Austrálii je těžba opálu zakázána, nesmějí kopat. Ale kdo touží po tom najít drahý kámen, může zkusit noodling. Jde o povrchové hledání opálu a znamená ručně se přehrabovat v zemině na určeném místě, kde už těžba skončila.

Coober Pedy