Když přijedete do Skotska, v téměř každém obchodě či nápojovém automatu narazíte na oranžový šumivý nealkoholický nápoj Irn-Bru. Zajímavostí je, že jeho receptura je přísně utajována a originální postup výroby znají pouze tři lidé.

Irn-Bru

Obsahuje kofein i železo

Skotsko je zřejmě jedinou zemí na světě, kde není nejoblíbenější Coca-Cola nebo Pepsi, nýbrž právě Irn-Bru. Tento nápoj, obsahující rovněž kofein, chinin a stopy železa, se však neprodává pouze ve Spojeném království, ale také v Irsku, Rusku, Kanadě, Jižní Africe, Austrálii. I na několika místech Evropy, například na řeckém ostrově Rhodos. Produkuje ho firma AG Barr, sídlící v Glasgow. Pozor – existuje i napodobenina, která se jmenuje Iron Brew a jejíž výrobce těží z minulosti.

Irn-Bru

Je to prapůvodní název. Irn-Bru (tehdy ještě jako Iron Brew) se začal vyrábět v roce 1901 ve městě Falkirk. V roce 1946 však došlo ke změnám v zákonech a kvůli nim nesmělo být nadále používáno slovo brew (vařit pivo) v názvu. Jednalo se totiž o zavádějící výraz. Předseda společnosti tehdy vymyslel nové pojmenování, které se zachovalo dodnes a které nejen ve Skotsku zná každé malé dítě i důchodce. Současný Iron Brew tedy nemá s Irn-Bru nic společného…

Irn-Bru

S whisky chutná Irn-Bru skvěle

Jak už to tak u oblíbených nápojů bývá, i Irn-Bru je k dostání v několika verzích. Od roku 2011 je na trhu varianta bez cukru. Milovníci míchaných nápojů vědí, že se často míchá s whiskey nebo s vodkou. K mání je nejen v plastové láhvi, ale i ve skle a plechovce. Existuje dokonce i ve formě pikantního nanuka.

Irn-Bru