Kromě Berniniho fontány Barcaccia patří k nejslavnějším součástem náměstí Piazza di Spagna (Španělské náměstí) v Římě proslulé Španělské schody. Ty si však nyní – až do konce jara – budeme moci prohlédnout pouze skrze plot. Před několika dny totiž započala jejich rekonstrukce.

V prosinci budou částečně zpřístupněny

Jedná se o první rekonstrukci od roku 1995. Španělské schody jsou místy popraskané a prorůstají zelení. Jejich historicky první oprava proběhla pouhé dva roky po jejich dokončení, a to ve 20. letech 18. století. Tehdy je poškodil silný déšť.

Španělské schody v Římě

Místo, na které zavítají miliony turistů ročně, znají filmoví nadšenci například ze snímku Prázdniny v Římě z roku 1953, kde si v hlavní roli zahrála Audrey Hepburnová. V současnosti si návštěvníci mohou Španělské schody prohlédnout pouze přes železné oplocení. V prosinci budou částečně zpřístupněné kvůli vánočním svátkům a tradicím.

Španělské schody v Římě

Španělské schody dostaly název díky psům

Mramorovo-travertinové schodiště vedoucí z náměstí Piazza di Spagna ke kostelu Trinità dei Monti, zasvěcenému svaté Trojici, dostalo svůj název díky psům. V Římě bylo totiž počátkem 18. století populární vlastnit kokršpaněla. A právě tyto schody byly častý místem pro procházky se zmíněným plemenem. Z toho důvodu se z nich staly Španělské schody. Jinak prý se Španělskem či španělským stylem nemají vůbec nic společného.

Řím