Arizona, to je pravých mužů zóna! Najde se asi málo lidí, co by neznali tento song z filmu Limonádový Joe. Tvrzení o mužnosti ověřit nelze, ale to, že – bráno z přírodního hlediska – jde o nejkrásnější stát USA, dosvědčuje drtivá většina těch, kdo ho navštívili.

Na jihu se v létě usmažíte

Možná i proto, že na rozsáhlém území žije přibližně jen 6 milionů obyvatel, z toho až polovina v metropoli Phoenix a jeho aglomeracích. Při toulkách přírodou se tak dá zažít dnes už hodně vzácný úkaz – za celý den nepotkáte, jak se říká, ani „živáčka“.

Monument Valley

Navíc krajina je různorodě pestrá, na jihu jsou horké pouště a polopouště, kde je hlavně v létě k nevydržení (rekord je 53 stupňů Celsia!). Naopak v severní části vyniká masiv Coloradské plošiny, kde pro změnu v zimě mrzne, až praští (nejnižší teplota tu byla -40 stupňů).

řeka Colorado

Stejně tak markantní jsou i výškové rozdíly – nejvyšší bodem státu je Humphreys Peak (3851 metrů), nejnižším hladina řeky u města Yuma (21 metrů). V Arizoně je navíc mimořádně velký počet národních parků a přírodních rezervací.

Humphreys Peak

Jeden se stal symbolem celé Severní Ameriky, Grand Canyon na řece Colorado, je ostatně jedním z nejmohutnějších kaňonů na světě – dlouhý 350 kilometrů, 29 kilometrů široký a až 1800 metrů hluboký. Horniny na jeho dně jsou staré 1,7 miliardy let!

Grand Canyon

Slavný kaktus měří až 12 metrů

Na severu Arizony, u hranice s Utahem, pak narazíme na další světoznámou scenérii, Monument Valley. Pyšní se nádhernými skalní útvary, které zná (nejen) každý kuřák z reklamních plakátů na cigarety Marlboro.

Monument Valley

V rezervaci Saguaro Monument, kterou najdeme u města Tucson, je k vidění proslulý rozvětvený kaktus saguaro. Ten dosahuje výšky až 12 metrů a uznává se jako nepsaný znak státu. Dalo by se s nadsázkou říct, že je jeho pichlavou dvorní květinou…

Saguaro Monument

Apače proslavil Vinnetou

Dalšími přírodními raritami je meteoritický Barringerův kráter, jeden z nejslavnějších na světě (má v průměru asi 1200 metrů), zbytky zkamenělého lesa ve Petrified Forest a Painted Desert v soutoku řek Colorado a Little Colorado.

Barringerův kráter

Tyto končiny kdysi obývaly slavné rudošské kmeny Apačů a Navahů. První vešli ve známost zásluhou románů Karla Maye o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, druzí díky své roli ve II. světové válce, kdy jejich jazyk sloužil jako nerozluštitelný kód.

Painted Desert

Zlatokopům se zde moc nedařilo

Indiánů stále žije poměrně dost na severovýchodě státu. A právě odsud vedl jeden z nejslavnějších (a skutečných) indiánských náčelníků Geronimo boj proti bledým tvářím. Ty se do Arizony – kvůli drsnému klimatu – nejdřív nijak zvlášť nehrnuly.

Petrified Forest

Až po začátku zlaté horečky v Kalifornii zkoušeli hledači žlutého kovu štěstí i zde, ale měli smůlu, našlo se ho jen velmi málo, tak zase odešli. Kraj zůstával nadále spíš neobydlený, půda, na které by mohli osadníci něco pěstovat, prostě neexistovala.

Grand Canyon

Dávná přestřelka přitahuje turisty dodnes

Stejně tak tu moc neplatily zákony, proto sem prchali psanci, na které byla vypsána odměna. Hodně z legend Divokého západu se odehrálo v Arizoně, včetně nejslavnější a mnohokrát zfilmované přestřelky v O.K. Corralu v Tombstone.

Při ní se střetl zástupce šerifa i proslavený pistolník Wyatt Earp a jeho dva bratři s pěticí kovbojů. Tři byli zabiti, za půl minuty padlo 30 výstřelů. I dnes se na toto místo jezdí dívat mraky turistů, i proto město tato místa udržuje v „retro“ stylu…

O.K. Corral