Podzimní čas máme u nás spojený s pouštěním draků a pořádáním soutěžních akcí pro děti – drakiád. Pokud si v samém začátku listopadu zaletíte do Guatemaly, můžete se tady zúčastnit slavnosti, která naše pouštění draků velmi připomíná. Ovšem guatemalská venkovská tradice s názvem Los Barriletes (neboli Draci) má význam zcela jiný, nejde o dětskou zábavu.

Původně se takto odháněli démoni

Podle starých mayských legend kdysi zlí duchové škodili jak mrtvým v hrobech, tak i živým v jejich obydlích. Lidé si ve snaze domluvit se s nimi vyrobili prostředníky – obří draky. Bohatě je nazdobili, pomalovali barvami a následně vypustili na hřbitově s písemnou žádostí, aby se zlí démoni vydali na cestu a do jejich země se už nikdy nevraceli.

Zdařilo se, ve světě mrtvých i živých opět zavládl klid. A na připomínku událostí minulých se pak draci k nebesům na hřbitovech vypouštěli každý rok.

Los Barriletes Guatemala

Místní se pořádně zapotí

Vždy 1. listopadu, kdy se po celém světě slaví katolický Svátek všech svatých, můžete na různých místech Guatemaly vidět obří dračí monstra. Jsou vyrobená z rýže, bambusu a tkané tapiserie. Již nelétají nad hřbitovy, ale vznášejí se nad poli a loukami u vesnic. Dostat je do vzduchu není vůbec jednoduché, vyžaduje to úsilí leckdy i dvaceti silných mužů.

Na ocasy draků lidé už dávno nepřipevňují žádosti a prosby určené duchům, ale vzkazy svým blízkým, kteří již zemřeli. Pozůstalí věří, že čím výše vylétne jejich drak, tím blíže se zpráva dostane k duši na nebesích.

Los Barriletes Guatemala

Barvy souvisejí s regionem

Bez zajímavosti nejsou pestré barvy, jimiž jsou draci nazdobeni. Tyto barvy jsou totiž velmi specifické, jsou dány regionem, v němž lidé žijí. Tedy stejně, jako je možné určit příslušnost člověka k určité oblasti podle barvy na jeho tradičním oděvu, lze ji určit i podle barev použitých na dracích.