Pečené kaštany patří k pochoutkám na vánočních trzích. Ale třebaže jsou jedlé kaštany známé a rozšířené i jinde (ve Francii, Anglii, Toskánsku či v Americe), za „zemi kaštanů“ je považován středomořský ostrov Korsika.

K mání je i kaštanové pivo

Nikde na světě nemají jedlé kaštany tak velké kulinářské využití jako na Korsice, však je také Korsičané považují za své národní plody.

grilované kaštany

Jsou tu přílohou k masu, vaří se z nich polévky, vyrábějí nádivky či džemy. Vůni a chuť jedlých kaštanů ale nesou také likéry a vaří se tu z nich dokonce pivo!

Základ mnoha pokrmů tvoří kaštanová mouka

Jako první na světě začali Korsičané z kaštanů vyrábět mouku. A věřte, že nepatří k nejlevnějším. Je ale zdravá a bezlepková, tedy vhodná pro pacienty s celiakií. Z této mouky se na ostrově Korsika pečou chléb i koláče (například fiadone – koláč vyrobený ze sýra brocciu, citrónové kůry, vajec a cukru, dále flan a la farine de châtaigne – jednoduchý koláč z kaštanové mouky obsahující i vajíčka a pálenku nebo canistrelli – suché sladké sušenky, které mohou být ochucené citrónem, anýzem, rozinkami, mandlemi, vlašskými ořechy apod.).

canistrelli

Vaří se z ní hustá kaše pulenta (smaží se a sladí, je obdobou polenty připravované v Itálii či v jiných zemích z kukuřičné mouky). Známé tu jsou beignet (au brocciu) – koblihy z jemné kaštanové mouky plněné ovčím sýrem brocciu.

flan a la farine de châtaigne

Recept na kaštanový koláč

Nemáte-li možnost odcestovat na Korsiku a ochutnat dobroty z kaštanové mouky tam, můžete si zkusit upéct koláč sami (kaštanovou mouku je možné sehnat prostřednictvím českých e-shopů).

Potřebujete k tomu 200 gramů kaštanové mouky, 2 lžíce oleje, zhruba 2 dcl vody, trochu rozinek (předem se namočí ve vlažné vodě), piniových oříšků, mandlí nebo vlašských ořechů a pomerančové kůry.

Kaštanová mouka se proseje do mísy a postupně se do ní přilévá voda, dokud nevznikne krémová směs. Do této směsi se následně přidají olej, rozinky, polovina oříšků a pomerančová kůra.

Hotová směs se vlije do olejem vymazané formy, vrstva by měla být ale tenká. Povrch koláče se posype zbytkem ořechů. Koláč se peče při teplotě 180 °C po dobu 30 až 45 minut (dokud nezačne praskat). Poté necháme vychladnout, nakrájíme a můžeme podávat.

Přejeme dobrou chuť!

Girolata-bay-in-natural-reserve-of-Scandola-Corsica