Nejznámější londýnská hodinová věž Big Ben začíná čím dál tím více vykazovat známky stáří. Hodiny se výrazně opožďují a podle techniků mají také mnoho mechanických poškození. A jak by ne, když v letošním roce Big Ben oslavil 156 let. Nyní bude podle všeho potřebovat rozsáhlé opravy. Je téměř jisté, že vrchol věže bude přikrytý plachtami a Big Ben se možná až na několik měsíců odmlčí.

Téměř 30 let fungoval bez problémů

Pětitunové hodiny včetně skoro čtyřmetrové minutové ručičky vyžadují rekonstrukci. Napravila by destruktivní práci vodní eroze a zacelila praskliny v tomto výjimečném díle. Ukázala to studie, kterou si město nechalo udělat. Letos v srpnu začal zvon odbíjet až o šest vteřin později každou hodinu, což bylo právě příčinou toho, že úřady nechaly celý stroj zkontrolovat.

Big Ben Londýn

A kdy že proběhla poslední oprava podobného rozsahu? Před devětadvaceti lety. Není to totiž poprvé, kdy má Big Ben potíže. Naposledy byl mimo provoz celkem 26 dní během devítiměsíčního období oprav v roce 1976, kdy měl tento hodinový systém v Londýně mechanickou poruchu.

Oprava zřejmě vyjde na dvě miliardy

„Naše komise aktuálně vyhodnocuje celou studii a bude se následně radit, jak v tomto případě dále postupovat,“ informovala mluvčí parlamentu a dodala, že zatím nepadlo rozhodnutí, které by objasňovalo, kdo provede opravy, jak dlouho budou trvat a kolik budou stát.

Zdroj z parlamentu však řekl pro Sunday Times, že opravy patrně vyjdou na 40–60 miliónů liber, tedy na 1,5 až 2,2 miliardy korun. Trvat by prý mohly až tři roky. Podle zdroje je hodinový stroj v tak špatném stavu, že může kdykoliv selhat.

Big Ben