Spíte často v hotelech a začínáte si je plést navzájem? Není divu, některé jsou si tak podobné, že vám doslova splývají. To se však rozhodně nedá říct o těch, které vám dnes představíme. Jedná se o nejzajímavější hotely světa, jež si v rozhodně nespletete se žádnými jinými. Až se budete na cestách v zahraničí nudit, můžete se v některém z nich ubytovat a prožít tak zcela nevšední okamžiky.

1/ Kakslauttanen, Finsko

V hornaté oblasti v severním Finsku, konkrétně v severním Laponsku u obce Inari, se nachází malá obec jménem Saariselkä. Jedná se o populární turistickou destinaci, kde se můžete věnovat lyžování, pěší turistice nebo zajít do lázní. Často se tu odehrávají tzv. bílé svatby, kdy pár přijede do kostela na saních tažených psy husky nebo soby. Největší zdejší turistickou senzací je však hotelová vesnička, která hostům nabízí jedinečné ubytování v iglú se střechou z termoskla. Díky tomu se návštěvníkům otvírá celá noční obloha. Vzhledem k tomu, že se polární rezort nachází daleko za polárním kruhem, je zde možné pozorovat také polární záři. Samozřejmě ne každý den…

Kakslauttanen Finsko

2/ Jumbo Stay, Švédsko

Milovníkům letectví – a také těm, kteří (ne)věří, že se v letadle dá skvěle vyspat – je určen hostel Jumbo Stay na největším švédském letišti Stockholm-Arlanda. Máte tak šanci přenocovat v modelu 747-200 jumbo jet z roku 1976. Když se jeho nynější majitel Oscar Dios před lety doslechl, že je boeing na prodej, neváhal a zakoupil ho. Letadlo předtím patřilo letecké společnosti Transjet, která zkrachovala v roce 2002. Původně však bylo postaveno pro Singapore Airlines… Nyní ho najdeme před vchodem do letiště – zvenčí vypadá v podstatě pořád stejně, avšak vnitřek letadla je upraven natolik, aby hosté byli maximálně spokojeni. A co víc – z hostelu Jumbo Stay ve Švédsku je skvělý výhled na přistávací dráhu.

Jumbo Stay

3/ Capsule, Nizozemsko

Haagu najdete řadu možností, kde se ubytovat. Nejulítlejší z nich, který se rovněž právem řadí mezi nejzajímavější hotely světa, však nese název Capsule. Ten zcela jasně vypovídá o tom, že prostě přespíte ve vyřazené kapsuli, která původně sloužila na ropné plošině. První hotel tohoto typu vznikl už v roce 1972, v současnosti se dá v kapsulích ubytovat i v jiných zemích. Ty v Haagu v Nizozemsku mají průměr 4,25 metru a pojmou tři nocležníky. Jejich interiér není nikterak luxusní, spíše naopak. Je koncipován v bondovském stylu 70. let, a to včetně martini a diskokoule místo lustru. Nechybí samozřejmě ani chemická toaleta, miniknihovna a DVD přehrávač. Autorem tohoto nápadu je Nizozemec Denis Oudendijk, který hodlá otevřít pobočky unikátního hotelu také v Amsterdamu a ve francouzském městě Nantes.

Capsule

4/ The Giraffe Manor, Keňa

Máte-li rádi zvířata a obzvlášť žirafy, sežeňte si letenku do Keni. Po příletu se vydejte do Karen, což je bohaté předměstí Nairobi, najdete ho jihozápadně od centra města. Stojí zde malý hotel, koncipovaný jako lovecký zámeček, postavený v roce 1932 sirem Davidem Duncanem, členem rodiny Mackintoshů. Od roku 1984 tato budova funguje jako hotel se šesti ložnicemi. Zajímavostí je, že zisk z pronájmu pokojů putuje na charitativní účely. Hosty sem však táhne jiné specifikum, a to skutečnost, že přímo od jídelního stolu, předními dveřmi nebo z okna ložnice mohou krmit žirafy Rothschildovy, které mají na pozemku kolem hotelu svůj domov. The Giraffe Manor si oblíbily rovněž světoznámé celebrity. Přespali zde například hudebník Mick Jagger, herečka Brooke Shieldsová či její kolega Richard Chamberlain.

The Giraffe Manor

5/ Jules‘ Undersea Lodge, USA

Součástí souostroví Florida Keys je také ostrov Key Largo. Od roku 1986 zde, konkrétně ve spodní části laguny Emerald, najdeme jediný americký podvodní hotel, jenž se nalézá devět metrů pod hladinou moře. Jméno dostal podle slavného romanopisce Julese Verna, autora knih 20 000 mil pod mořem, Cesta do středu Země či Cesta kolem světa za 80 dní. Ubytovací kapacita na Floridě není příliš velká, tvoří ji dvě ložnice (dohromady 6 lůžek) a jedna koupelna. V 70. letech minulého století toto zařízení fungovalo jako vědecká laboratoř. Podvodní pokoje jsou opatřeny metrovým skleněným průzorem. Pokud se zde chcete vyspat, musíte se sem nejdříve potopit. Láhve se vzduchem poskytuje hotel zdarma. Ti méně zkušení mohou v areálu tohoto centra ve Spojených státech amerických absolvovat rovněž speciální potápěčský kurz.

Jules' Undersea Lodge

6/ Hang Nga, Vietnam

Nekonvenční stavba ve vietnamském městě Dalat se nalézá na adrese 3 Huynh Thuc Khang a je známá rovněž pod názvem Bláznivý dům. Autorkou nejšílenějšího hotelu ve Vietnamu je místní architektka Dang Viet Nga. Výstavba tohoto komplexu, který připomíná gigantický strom, začala v roce 1990 a doposud nebyla ukončena. Jedná se o několik vzájemně propojených staveb, Hang Nga slouží současně jako hotel, kavárna i galerie umění. Komplex nelze přiřadit k žádnému architektonickému stylu. Interiéry tvoří jeskyně, křivolaké chodby, strmě se vinoucí schodiště, psychedelický nábytek a sochy zvířat v životní velikosti. Přímé linky a pravé úhly zde budete hledat marně. Naprosto vše vypadá tak, jako by to bylo roztaveno při vysoké teplotě a poté opět ztuhlo.

Hang Nga

7/ Dasparkhotel, Rakousko

Chcete si napůl připadat jako bezdomovci a vyspat se betonové kanalizační troubě? Nebojte, v Rakousku na vás nečeká špína, zápach a brouci, ale poměrně hezký a hlavně čistý interiér. Dasparkhotel najdete v Rodlparku v Ottensheimu nedaleko Lince, jen několik desítek metrů od míst, kde se potok Rodl vlévá do Dunaje. Jedná se o sezónní záležitost – v troubách, z nichž každá váží bezmála deset tun, se bydlí od května do října. Interiér je sice velmi skromný, ale pro jedince se smyslem pro dobrodružství je optimální. Nechybí letiště pro dvě osoby, lampička, zásuvka, prostor na odkládání menších předmětů ani místo pro zavazadlo. Denní světlo se dovnitř dostává malým střešním okýnkem. Punc originality v každém pokoji umocňuje malba výtvarníka jménem Thomas Latzel-Ochoa. Ovšem koupelnu a WC – a stejně minibar a kavárnu – naleznete „o kus dál“. Zajímavý je rovněž systém placení za ubytování. Každý nocležník uhradí jen tolik, kolik si myslí, že je dlužen!

Dasparkhotel

8/ Utter Inn, Švédsko

Od dubna do října můžete přespat v tomto podvodním hotelu, který vymyslel místní umělec Mikael Genberg a k němuž se dostanete lodí od přístavu ve Västerås, což je město ve středním Švédsku zhruba 100 km západně od Stockholmu. Nebojte, nečeká vás dlouhá plavba, ocitnete se tam za několik okamžiků. Výraz hotel je v tomto případě poněkud megalomanský, jedná se o miniaturní chatku, plující uprostřed švédského jezera Mälaren. Na první pohled by se mohlo zdát, že se dovnitř vejde jen jedna postel a nic víc. Zdání však klame, ložnice se nachází tři metry pod hladinou – musíte do ní sejít po provazovém žebříku. Vybavená je velmi střídmě, čekají tam na vás dvě postele, stolek s úložním prostorem, lucerna, dvě lampicky a čtyři panoramatická okna. V místnosti nad vodou jsou k dispozici suché WC, varná deska, nádobí, pitná voda, přenosný plynový ohřívač a osvětlení. Relaxovat můžete na palubě (rybolov je však zakázán), anebo lze sednout do člunu a vyrazit na některý z nedalekých neobydlených ostrůvků. Nocleh si můžete zarezervovat prostřednictvím Västerås Tourist Office.

Utter Inn

9/ V8, Německo

Chcete se ve spánku projet Velkým kaňonem nebo třeba usnout v autokině? I to vám může nabídnout netradiční hotel V8, který se veřejnosti otevřel v roce 2009, a to na místě bývalého letiště ve Stuttgartu v Německu. Zájemci se tu mohou ubytovat v celkem 34 speciálních pokojích. Každý má svou vlastní „osobnost“, jedinečný charakter. Ovšem všechny jsou vybavené a upravené v duchu témat spojených s automobilismem. Jeden je například zařízen jako myčka aut, druhý jako autokino, jiný se do detailu podobá autodílně. Další pro změnu evokuje svět americké rallye nebo tuningu atd. Na své si tu přijdou jak milovníci automobilové klasiky, tak estéti nebo fandové sportovních či historických vozů. Součástí každého pokoje je samozřejmě také koupelna se sprchou a WC, minibar, kabelová televize a nechybí ani připojení k internetu. Jednolůžkový pokoj stojí na noc 139 eur a za nejdražší apartmá zaplatíte 650 eur. V hotelu je hostům k dispozici i fitness centrum a wellness, mohou si rovněž objednat masáž.

hotel V8

10/ Free Spirit Spheres, Kanada

Obrovské oko o průměru něco málo přes tři metry připomíná každý ze tří pokojů (Eve, Eryn a Melody) nevšedního hotelu nazvaného Free Spirit Spheres. Podoba není čistě náhodná – z ok(n)a můžete sledovat dění v lesích Vancouveru. Nahoru se dostanete po točitém schodišti, které si přímo říká o omezené množství alkoholu v krvi, jinak byste si mohli snadno ublížit. Oko je zavěšeno na stromě, tudíž se nemusíte bát, že vám bude v noci „klepat“ na dveře divoká zvěř. Trpíte-li závratěmi, možná se tam nebudete cítit nejlépe, ale mezi námi – moc vysoko spát nebudete, maximálně 5 metrů. V pokoji toho moc není, vzhledem k omezenému prostoru jsou tam pouze postel, malý stůl, nádobí, elektřina a topení. Nezapomeňte si vzít oblíbenou muziku či film, poněvadž v pokojíku je souprava reproduktorů a hlavně skvělá akustika. Koupelnu a WC najdete na zemi, v nedaleké místnosti. Vařit si můžete, ale nemusíte – v okolí narazíte na několik restaurací. Pobyt v Kanadě si o takovéto dobrodružství přímo říká!

Free Spirit Spheres

11/ Karostas Cietums, Lotyšsko

Třetí největší lotyšské město Liepāja na pobřeží Baltského moře bylo v letech 1900 až 1997 domovem nechvalně známé námořní věznice. Její interiér – včetně nápisů na zdech – se od jejího zrušení vůbec nezměnil. Jste-li silné nátury a zároveň toužíte připadat si jako vězeň, není třeba páchat trestný čin, můžete tady – v období od května do září – zcela legálně přespat a klidně jen jednu noc. Čeká na vás železná palanda a také vězeňské jídlo. Za noc v Karostas Cietums v Lotyšsku zaplatíte 15 eur. Příjezd je ve 21 hodin, na svobodu vás pustí v 9 hodin ráno. Pokud se rozhodnete odejít uprostřed noci, máte samozřejmě smůlu. Hra na vězně holt není nic pro zhýčkané Keny a Barbíny! Chcete-li zažít víc než jen spánek v cele, můžete si připlatit speciální noční přehlídku, trvající čtyři hodiny. Předtím však musíte vyplnit a podepsat smlouvu s pravidly, nebude se totiž jednat o procházku růžovým sadem. Její cena se rovněž pohybuje kolem 15 eur – dospělí zaplatí o něco víc než studenti. Akce je určena pro skupiny v počtu 10 osob.

Karostas Cietums

12/ Sextantio Le Grotte Della Civita, Itálie

Milujete pravěk a taky středověk? V tom případě zamiřte do Itálie, konkrétně do města Matera v oblasti Basilicata. V jeho okolí se nacházejí nejvýznamnější místa pobytu jeskynního člověka ve Středozemí. Od roku 1993 je Sassi di Matera, nejstarší část města, součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Území Matery je osídleno již od paleolitu… A pokud se ubytujete v hotelu Sextantio Le Grotte Della Civita, budete si připadat spíše jako ve středověku. Kamenné zdi i podlahu totiž doplňuje jednobarevný dřevěný nábytek a řada svíček. Nebudete spát na zemi, ale na bíle povlečené posteli. Co se služeb týče – ty vám připomenou, že je 21. století. Čeká na vás ten největší možný komfort včetně klimatizace a Wi-Fi připojení. Vybrat si můžete z celkem 21 pokojů vytesaných přímo do skály…

Sextantio Le Grotte Della Civita

13/ De Glace, Kanada

U ledu jsme začali, u ledu také skončíme. V kanadském Québeku existuje hotel De Glace, který je každý rok jiný. To proto, že stavebním materiálem je výhradně sníh a led. Ubytovat se zde můžete pouze od ledna do března, pak tato „noclehárna“ postupně roztaje. Například v roce 2016 bude ledový hotel v provozu od 4. ledna do 28. března. Během uplynulé, čtrnácté sezóny byly ústředním tématem legendy a mýty z celého světa. Kromě ubytování na ledové posteli, drinku v ledovém baru či relaxace v sauně a venkovních lázních je pro vás připraveno rovněž několik doprovodných akcí – například sněžný tobogan či závody na sněžnicích. Ti, kteří uvažují o svatbě a neláká je komerční, stereotypní a uspěchaný obřad na nejbližší radnici, se mohou vydat právě do De Glace. Součástí hotelu je totiž ledová kaple, v níž vás rádi a s úsměvem oddají. Nebudete první ani poslední…

De Glace