Na Maltu i na podzim jezdí dost turistů. Jednak proto, že teploty se pohybují okolo 20 stupňů (i když občas zaprší), jednak kvůli návštěvě megalitických chrámů.

Ty jsou totiž v sezóně obklopeny davy, takže není moc času na jejich prohlídku, která pro příznivce historie určitě stojí za to. Celkově je jich zmapováno 45. Nejstarší pochází z roku 4 100 př. n. l., je tedy skoro o 1 500 let starší než pyramidy v Egyptě.

zbytky chrámu

Mohlo se jednat i o věštírny

Zachovalo se jich ale už jen pár, přesto vzbuzují úžas. O účelu se stále vedou debaty, zřejmě šlo o náboženské stavby (podle zbytku oltářů) nebo obětní prostory.

chrám Hagar Qim

Podle některých badatelů mohlo jít i o věštírny, ale to všechno jsou jen dohady. Stejně jako původ obyvatel, kteří tyto končiny osídlili – zřejmě připluli ze Sicílie. Ví se jen to, že šlo o matriarchát, takže neuctívali boha, ale bohyni.

Tarxien

Stejně záhadně a náhle jako se objevili, tak i zmizeli, nezachovalo se po nich vůbec nic, žádné dokumenty, dokonce ani ústně předávané mýty či báje…

Tři tlusté dámy

Postavili je mimozemšťané?

Podle ufologů to byli mimozemšťané a neměli zájem se zviditelňovat, ale to už je úvaha z říše fantazie. Nejzachovalejších je šest staveb, další už dost podlehly zubu času, pro laika vypadají prostě jako směs kamenů seřazených v určitém tvaru.

chrám Hagar Qim

Půdorys se přístavbami v průběhu doby měnil, většinou se jedná o kruhové, navzájem spojené místnosti. Kdysi zřejmě byly pokryty střechou, z jakého materiálu, to se neví.

Tarxien

Kameníci si dali záležet

Některé pravěké chrámy vznikaly postupně. Například Tarxien, která se skládá ze tří samostatných, na sebe připojených staveb. Nejstarší pochází asi z roku 3100 př. n. l., ta je navíc nejvíce zdobená ze všech. Při prohlídce areálu vyniknou zvlášť složité kamenické práce.

Tarxien

Ty zahrnují hlavně vyřezávané zobrazení domácích zvířat, najdeme tu spirálové vzory. Asi nejcennější je reliéf znázorňující býka a prasnice.

Tarxien

Nádrže měly více funkcí

V nezastavěné, pusté části ostrova, na jižním pobřeží proti ostrůvku Filfla, leží chrám Hagar Qim, kde je největší monolit na Maltě – vysoký tři metry, dlouhý šest metrů, odhadem váží 57 tun! Další zase měří 5,2 metru. Jak si s nimi stavitelé poradili, to se už nikdo nedozví.

chrám Hagar Qim

I když se nachází na holé skále, poblíž jsou zvonovité nádrže, které zajišťovaly zásobení vodou a možná byly použity i k čerpání vody ze studny.

chrám Hagar Qim