Království Bhútán, ležící na východě Himaláje v jižní Asii, je výjimečné už tím, že na letišti, v úzkém prostoru mezi lesy a horami, považovaném za nejzrádnější na světě, smí přistát z tisícovek pilotů jen dvanáct, navíc pečlivě proškolených!

letiště Para

Turisté musejí povinně utrácet

Přesto sem míří čím dál víc turistů, a to i navzdory opatření, že každý musí povinně utratit 250 dolarů denně, což je dost i na Evropu, natož na jinak levnou Asii. Bhútán byl dlouho izolován (hranice se otevřely až v roce 1974), nejsou tu kina, divadla ani diskotéky.

královský palác v Bhútánu

Dokonce ani restaurací mnoho není, o barech nemluvě, internet je takřka neznámým pojmem. Čeho tu ale rozhodně najdeme nadbytek, je nádherná, opravdu panenská příroda.

sídlo vlády Bhútán

Zákaz kouření platí všude

Panuje zde král Džigme Khesar Namgjal Wangčhug, vládu mu předal jeho otec, který si předtím dobrovolně omezil pravomoci a zavedl demokratický systém, věc v politice nevídaná. A i když Bhútán patří mezi nejchudší země světa, nijak mu to nevadí…

letní palác v Bhútánu

Obyvatelům nejde o ekonomický růst HDP, ale o zvýšení velikého národní štěstí (GNH)! Je také pikantní, že jde o první zemi, kde je zákaz kouření, prodej cigaret a tabáku!

Bhútán

Všichni jsou Kozorozi

Další „specialitou“ je fakt, že všichni lidé nad 40 let mají z moci úřední stejné datum narození – 1. ledna. Penězi se tu platí teprve asi 30 let a neexistuje individuální turistika. Cizinci mají povolen vstup jen v organizované skupině a navíc za výše zmíněnou „pálku“!

palác v Bhútánu

Je ovšem pravda, že všechny poskytované služby jsou perfektní. Hodně sem jezdí milovníci vysokohorské turistiky, je tu celá řada nádherných tras různé obtížnosti.

Snowman Trek

Snowman Trek je jen pro tvrdé chlapy

Největší slávě se těší Snowman Trek, považovaný za nejtěžší na světě. Překonává 13 průsmyků vysokých přes 5 tisíc metrů a doporučuje se absolvovat na podzim, nejdéle do půlky listopadu, než přijde sníh. Není to nic pro „slečinky“, ale pro tvrdé chlapy.

mapa treku

Když opomeneme tento šílený závod, ani tak Bhútán není zemí pro lenochy. Skoro polovina rozlohy se nachází ve výšce přes 3 000 metrů, nejvyšší hora Kula Kangri je vysoká 7 554 metrů.

Snowman Trek

Tygří hnízdo láká každého

Téměř každý však navštíví alespoň místní dominantu, buddhistický klášter Tygří hnízdo, vystavěný v roce 1692. Má v sobě prvky typické místní architektury a je na něj nádherný výhled zezdola i seshora, leží kousek od letiště Para…

Tygří hnízdo

Ale ani ten, komu se nechce pracně trmácet po horách, nebude zklamán. Je zde spousta zalesněných údolí, které ohromí svou krásou.

Bhútán

Bez průvodce to zkrátka nejde

I řek tady teče poměrně dost, nejdůležitější jsou Amo, Kuri, Manas a Sankoš (nejdelší – 190 km). Nejen podél nich žije volně dost zvířat, mimo jiné sloni, jakové i medvědi. Kočovníci pak pasou koně, ovce, jaky, muly a kozy…

Bhútán

Pravý ráj tady najdou ornitologové, žije zde kolem 600 druhů ptáků. Jejich problém je, že se nemohou toulat svobodně jako oni, ale jít spořádaně ve skupině s průvodcem.

Bhútán