Zima pomalu klepe na dveře a příznivci lyžování se nemohou dočkat, až budou na „prknech“ brázdit zasněžené svahy. Mnozí přitom řeší dilema, kam se vydat. Nevšedním, opomíjeným, přitom snadno dostupným (880 km) tipem je Lichtenštejnsko. I když jde o jednu z nejbohatších zemí světa, ceny ski pasů i ubytování se až moc neliší od těch ve „Špindlu“, zvlášť pokud se objedná dopředu.

Jedním z nejkrásnějších horských letovisek v celých Alpách je Malbun, a to nejen pro svou malebnou polohu mezi vrcholy hor (nejvyšší Grauspitz má 2 599 metrů).

Malbun v zimě

Tlačenice tady nehrozí

Lyžaři zde najdou veškerý komfort, ke sjezdovkám v délce 23 kilometrů vede pět lanovek a vleků. Z nich si lze vybrat tu pravou, od nejnáročnější černé, kterou využívá i místní národní tým, až po mírné svahy, vhodné pro začátečníky.

Město má pohodovou atmosféru, nevládne tu obvyklý lyžařský mumraj. Asi i proto, že sem jezdí stejní hosté a radní chtějí zachovat image tradiční podhorské vesničky.

Malbun

Knížecí rodina přijíždí na víkendy

Nejstarší je Alpenhotel, otevřený před 105 lety, vede ho už čtvrtá generace rodiny Vögeli-Schroth. Je možné tu s trochou štěstí potkat o víkendu celou knížecí rodinu, která ho navštěvuje po lyžování.

Ke koloritu patří, že horní část města, Sareis, je pouze pro pěší. Dopravu zavazadel zajišťuje sněžný skútr, jinak na lyžích odjedete a sjedete ke každému domu.

Malbun v zimě

Na své si přijdou i pěší turisté

Fronty jsou neznámým pojmem, mezi návštěvníky sice převažují „konzervativní“ lyžaři, ale ve snowboardovém parku se vyřádí i teenageři. Dvě sáňkařské dráhy spíš využijí rodiče s menšími dětmi, skvěle upravené turistické trasy lákají zase pěší turisty.

lyžařské zájezdy

Lanovky jsou na vysoké úrovni, jsou kryté a mají vyhřívaná sedadla. Nástupní plošina je ovládaná tak, aby se zvýšila, když nastupují děti, ty mohou bezpečně usednout.

Lichtenštejnsko

Běžkaři ocení spíše Steg

Lichtenštejnsko je jinak velmi malé, takže cesta do hor trvá z hlavního města Vaduz půl hodiny. Koho zajímá nejen lyžování, zastaví se na krátkou procházku v Triesenbergu, kde jsou krásné měšťanské domy a gotická kaplička s vzácnými freskami.

Triesenberg

Lyžařské středisko Steg je zase populární mezi běžkaři, mohou si vybrat ze tří okruhů s různým stupněm obtížnosti a délky (4, 12 a 12,5 km). K dispozici je i osvětlená trať.

K večeři si objednejte rebela

Místní kuchyně je směskou rakouské a švýcarské, vynikající jsou sýry. Národní jídlo se jmenuje rebel, je z kukuřičné mouky smíchané s mlékem, vodou a bezinkovým pyré. Výtečné jsou käsknöpfle (pikantní těstoviny) či röschti (opečené brambory).

Lichtenštejnsko

Lyžařské zájezdy 2015/2016

Chcete-li vyrazit na lyže raději s cestovkou, nabízí se celá řada možností – počínaje Českou republikou a konče Spojenými státy americkými. Zde si můžete prohlédnout kompletní nabídku.

Lichtenštejnsko