Opunciový olej, někdy také nazývaný kaktusový olej, je považován za nejvzácnější a zároveň nejdražší olej na světě. Vyrábí se ze semínek plodu opuncie, jejíž latinský název zní Opuntia ficus-indica f. amyclaea.

Pochází ze Severní Ameriky

Opuncie (či také nopál) patří do čeledi kaktusovitých. Tyto rostliny pocházejí původně z oblasti, která se rozkládá od Kanady až po Ohňovou zemi. S pěstováním opuncie se začalo zhruba před 9 000 lety v Mexiku. V 15. století se opuncie rozšířily do Středozemí a dále do ostatních částí světa.

opuncie

V současnosti jsou nejvíce pěstované v Mexiku, Brazílii, Bolívii, USA, Itálii, severní a jižní Africe (například Maroko) a v Indii. Užití opuncie je velké, nejčastější je však ve formě ovoce, které je k dostání občas i u nás, a dále jako olej, jenž je využíván v kosmetickém průmyslu.

opuncie

Proč je tak drahý?

Proces výroby opunciového oleje je velmi náročný. Jelikož plody opuncie mají zahnuté trny, musí se nejdříve osekat, poté se plod rozřízne, vyjmou se semínka a ta se pak zastudena vylisují. Dalším důvodem, proč je olej tak cenově náročný, je množství plodů, které je potřeba posbírat, abychom získali jeden litr oleje.

kosmetika z opuncie

Na 1 litr je potřeba 800 kg plodů opuncie, což je 24 kg pro 30 ml oleje nebo 12 kg pro malinkou lahvičku s olejem o obsahu 15 ml.

opunciový olej

Pro srovnání – na 1 litr arganového oleje je potřeba 30 kg plodů argánie trnité (latinsky Argania spinosa) a na 1 litr olivového oleje jen 5 kg oliv.

krém z opuncie

Cena opunciového oleje se na kosmetickém trhu pohybuje okolo 50 000 Kč za 1 litr. Opuncie si dokáže uchovat vlhkost i ve velmi suchém podnebí, proto přežije i na pouštích. Olej z opuncie tak umí udržet vodu pod vaší kůží, čímž dochází k regeneraci a hluboké hydrataci pokožky.

mýdlo z opuncie

Odstraňuje i kruhy pod očima

Opunciový olej funguje jako revitalizační sérum na jemné vrásky kolem očí a rtů. Také stahuje póry a dokáže odstranit kruhy pod očima. Z opunciového oleje se vyrábí i čaj nebo kosmetika, jako je například noční krém s opunciovým olejem nebo mýdlo z opunciového oleje, které jsou k dostání na českém eshopu www.smilargan.cz. Jeho tváří je atraktivní moderátorka a herečka Anife Vyskočilová.

Anife Vyskočilová