Tradičními zvyky souvisejícími s adventem a Vánoci nežijí pouze česká města, ale také většina evropských. Zatímco v Praze na Staroměstském a Václavském náměstí začnou Vánoční trhy 2015 – rozsvěcením 23metrového vánočního stromu přivezeného z Českolipska – v sobotu 28. listopadu 2015 a potrvají do středy 6. ledna 2016, v Paříži, Berlíně, Budapešti či Vídni se data jejich konání liší. Letos jsme pro vás vybrali 15 evropských měst, která v tomto období určitě stojí za návštěvu. Navíc se dozvíte, kdy přesně se Vánoční trhy 2015 konají! Vydat se tam můžete sólově nebo v rámci zájezdu.

1/ Norimberk

Německo je domovinou vánočních trhů, jejich duchovním otcem je místní Christkindlmarkt. Ten norimberský, jehož počátky se datují do poloviny 16. století, je v Evropě nejpopulárnější. Jeho součástí jsou zhruba dvě stovky stánků. Místní specialitou je vaječný punč se šlehačkou. Nechybí ani norimberská klobása, kterou lze ochutnat ve vícero variantách – v housce či s curry omáčkou. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na Kinderweihnacht (Dětské Vánoce) s parním vláčkem i kolotočem. Na náměstí a v okolních kostelích se konají koncerty za dobrovolné vstupné. Letošní trhy v Norimberku začínají 27. listopadu a končí na Štědrý den.

Vánoční Norimberk

2/ Mnichov

Nejstarší trhy v Mnichově najdeme na Marienplatz v samotném srdci města. Místu dominuje nejméně třicetimetrový vánoční strom. Na radnici bývá Nebeský workshop, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla a pečení. Magický trh Rindermarkt je patrně nejvánočnější ze všech, seženeme zde totiž naprosto vše potřebné k vytvoření betlému. Rovněž se můžeme projet městem speciální tramvají nebo si poslechnout slavnostní alpské písně znějící z balkónu městské radnice každý den v podvečer. Vánoční trhy 2015 v Mnichově začínají 27. listopadu a končí na Štědrý den.

Vánoční Mnichov

3/ Drážďany

Letos se drážďanský vánoční trh (nejstarší v Německu) Striezelmarkt uskuteční už po pětisté osmdesáté první. Ten úplně první „Štrýclmarkt“ trval pouze jeden den. V roce 1434 povolili saský kurfiřt Friedrich II. a jeho bratr vévoda Zikmund konání svobodného trhu den před Štědrým dnem na Altmarktu (Staré tržiště). V následujícím půltisíciletí se Striezelmarkt rozvinul v jeden z nejtradičnějších a nejoblíbenějších vánočních trhů v Německu. Každý rok sem přijíždí cca 250 obchodníků a trhovců nabízet své zboží, čímž přispívají k uchování pověsti drážďanského Štrýclmarktu jako výkladní skříně tradičního lidového umění. Letos potrvá od 26. listopadu od 16 hodin do Štědrého dne do 14 hodin (bude otevřen denně od 10 do 21 hodin, 12. prosince dokonce až do 23 hodin).

Ale není v Drážďanech jediný – je jich tam celkem 11! Rozmanitá jedenáctka drážďanských vánočních trhů nabízí kromě vánoční klasiky i jeden trh středověký, ale vůbec ne ukrutný, zato nad očekávání útulný. Další pak třeba zase zábavu ve stylu „après ski“, tedy jako na horské chatě večer po lyžovačce. Vánoční míle vede od hlavního nádraží ulicí Prager Strasse k náměstí Altmarkt. Odtud pak kolem barokního kostela Frauenkirche na Neumarktu po mostě přes Labe do neustadtské ulice Hauptstrasse na vánoční trh Neustädter Advent v honosné barokní čtvrti Innere Neustadt.

Drážďany jsou městem kultury, což platí i během vánočních svátků. Probíhá zde několik tematicky laděných výstav. Například v Městském muzeu (Stadtmuseum Dresden) se letos koná vánoční výstava nazvaná Wege zum licht – Leuchten in Dresden, tedy Cesta za světlem – Městské osvětlení v Drážďanech. Zatímco na drážďanských vánočních trzích nás zahřeje svařené víno a vánoční štola, kostely se rozezní zpěvem. Vedle velkých, sborově symfonických vánočních koncertů v kostele Frauenkirche se koná i řada dalších vystoupení se zpěvem vánočních koled v kostele Kreuzkirche na náměstí Altmarkt. Vánoční kouzlo na Vás dýchne i v Semperově opeře již v čase adventním. Do světa pohádek, kde dobro zvítězí nad zlem, diváky zavede Jeníček a Mařenka od Engelberta Humperdincka.

Jen pár kroků od vánočního trhu Štrýclmarkt se nachází jedinečná atrakce pro malé i velké. Od listopadu do ledna je tu k dispozici lední dráha, která se nalézá v hotelu Taschenbergpalais nedaleko Semperovy opery, přímo naproti Zwingeru. Areál Konzertplatz v drážďanské čtvrti Weißer Hirsch se během adventního a vánočního času promění v kouzelnou zimní krajinu s kluzištěm. Návštěvníci si zde mohou dát saský svařák, tzv. Winzer-Gewürzwein, nebo si vychutnat zimní lahůdky v drážďanské restauraci pro labužníky – bean&beluga.

Vánoční Drážďany

4/ Salzburg

Vůně glühwein, pečených kaštanů a čerstvě upečených perníčků se snoubí se zvukem kostelních zvonů a s tóny vánočních písní v podání pěveckých sborů i dechových kapel – to je předvánoční Salzburg (někdy také Salzburk), rodiště skladatele W. A. Mozarta. Adventních a vánočních trhů je ve městě několik. Adventní trh na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg (27. listopadu – 20. prosince, otevřeno pouze každý pátek, sobotu a neděli od 10 do 19 hodin) nabídne ukázky uměleckých řemesel, na Štědrý den ve 12 hodin se zde uskuteční tradiční vánoční salvy pevnostních střelců.

Vánoční trh na romantickém nádvoří zámku Hellbrunn (19. listopadu – 24. prosince, středa až pátek 13:00–20:00, sobota, neděle, svátek 10:00–20:00), lemovaném hořícími pochodněmi, ukáže mj. i adventní kalendář obřích rozměrů. Součástí vánočního trhu na Mirabellplatz (19. listopadu – 24. prosince) je bohatý hudební a zábavní program. Děti si mohou vyrobit dekorace nebo něco „ukuchtit“ v adventní pekárně. Historický vánoční trh na náměstí Domplatz a Residenzplatz se koná od 19. listopadu do 26. prosince.

Vánoční Salzburg

5/ Regensburg

Koncert světoznámého chlapeckého sboru Regensburger Domspatzen zahájí 23. listopadu v 18 hodin Vánoční trhy 2015 v Regensburgu, který známe pod českým názvem Řezno. Nádherné historické město na Dunaji je druhým nejstarším městem Německa a pátým největším v Bavorsku. V roce 2006 bylo historické centrum společně se čtvrtí Stadtamhof zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Regensburg je lákavým turistickým cílem nejen díky svým historickým památkám. Je zde totiž největší hustota hospůdek v Německu.

Co se týče vánoční atmosféry – spoustu stánků najdeme zejména na náměstí Neupfarrplatz (od 23. listopadu do 23. prosince). Romantický vánoční trh na nás čeká na zámku Thurnů a Taxisů z Regensburgu (až od 25. listopadu). Do kouzelného městečka je optimální dorazit po 27. listopadu, kdy se na Lučním náměstí a na Uhelném trhu otevře Lucreziamarkt (potrvá do 23. prosince), kam vás zvou umělečtí řemeslníci. Návštěvníci mohou zakoupit ručně vyráběné předměty ze všech možných materiálů.

Vánoční Regensburg

6/ Berlín

Vánoční trhy v Berlíně se od ostatních německých docela liší. Mají totiž – podobně jako celé město – současnější ráz. Z přibližně 60 menších i větších trhů ve městě je bezpochyby nejnavštěvovanější ten u kostela Gedächtniskirch, který byl během 2. světové války vybombardován a opraven byl jen částečně. To proto, aby sloužil jako památník. Trh není tak velký, jak by se dalo očekávat – 100 tradičních dřevěných chat nabízí vánoční dekorace, řemeslné výrobky, šperky, obrazy i textil. Vzhledem k tomu, že město je sídlem mnoha mladých umělců, najdeme zde více moderních a umělecky kreativních výrobků než jinde. Vánoční trhy 2015 potrvají od 23. listopadu až do 27. prosince, avšak na Štědrý den je zavřeno.

Vánoční Berlín

7/ Vídeň

Romantikům je určena Vídeň. Už dvacet let je největší atrakcí vánoční trh před městskou radnicí. Nádherně ozdobený je také přilehlý park, který láká zejména na strom se srdíčky… Řemeslné tradice můžeme vidět u zámku Belvedere či Schönbrunn. Trhů je ve městě mnohem více, uslyšíme na nich dechovku, trubače i gospel. Ve Vídni jsou oblíbené pečené kaštany, brambory a především kartoffelpuffer, což je v podstatě český bramborák.

Trhy na Radničním náměstí (Rathausplatz) startují už 14. listopadu a potrvají do 24. prosince (denně od 10:00 do 22:00, 24. 12. od 10:00 do 19:00), trh u Schönbrunnu od 21. listopadu do 26. prosince a vánoční vesnička na náměstí Maria-Theresien-Platz od 19. listopadu do 26. prosince. Někteří turisté dají nejspíš přednost vánočnímu trhu na náměstí Karlsplatz. Ten letos poukáže na situaci v oblasti životního prostředí. Ochutnávat se budou bio speciality, a to od 20. listopadu do 23. prosince (denně od 12 do 20 hodin).

Vánoční Vídeň

8/ Mariazell

Romantické kouzlo má rovněž adventní doba v Mariazell. Středobodem tohoto vánočně vyzdobeného známého poutního místa je trh na historickém náměstí s pohledem na siluetu kostela. Stánky ze štýrského smrkového dřeva nabídnou návštěvníkům autentické řemeslné výrobky a regionální speciality. Vánoční trhy 2015 v rakouském městečku se uskuteční v termínu od 20. listopadu do 20. prosince s tím, že během prvního víkendu se návštěvníci mohou pokochat pohledem na stavbu vánočního srubu i perníkové chaloupky a na vázání obřího adventního věnce o průměru 12 metrů.

Navštívit můžete i avízované akce – např. tradiční Krampuslauf s více než stovkou masek vyřezávaných ze dřeva (28. listopadu), koncert chlapeckého pěveckého sboru Florianer Sängerknaben (3. prosince) či uvedení slavného oratoria Mesiáš od George Friedricha Händela v podání orchestru Kammerorchester sINNfonietta a sboru Juvenis Chor (17. prosince).

Vánoční Mariazell

9/ Budapešť

Cenově výhodné trhy v maďarské metropoli lákají především na krásný adventní kalendář zobrazující se v oknech domu Gerbeaud a na dřevěné stánky plné ukázek místních řemesel. Trhy, zařazené mezi 10 nejkrásnějších v Evropě, jsou bohaté na živou hudební produkci – lidová hudba, jazz, crossover, alternativa, blues a soul zazní na hlavním pódiu ve všední dny mezi 17. a 20. hodinou, o víkendech mezi 16. a 20. hodinou. K vidění jsou na trhu na náměstí Vörösmarty také lidové tance nebo třeba loutkové divadlo. Všechny prodávané výrobky jsou vyráběny ručně členy Sdružení maďarských lidových umělců.

Tipem pro zvídavé je prohlídka trhů a centra města s průvodcem, která se koná každý den v angličtině. Průvodce vás navíc zavede i na utajená místa a prozradí mnohé i o opravdových maďarských vánočních tradicích. Na posilněnou můžete zakousnout třeba klasický langoš či karamelovou cukrovinku a vše zapít svařákem. Zajímavostí je, že na trzích se nesmějí prodávat žádné masné výrobky. Trhy v Budapešti budou letos zahájeny už 13. listopadu a skončí až 6. ledna 2016.

Vánoční Budapešť

10/ Krakow

Velký tradiční vánoční trh se koná na Hlavním náměstí (Rynek Glowny). V dřevěných stáncích nakoupíte ruční výrobky místních umělců – broušené sklo, pletené košíky, šperky a drobné vánoční ozdoby, jako například hliněné anděly či girlandy. Vánoční náladu umocňují zvuky prastarých koled, k vidění jsou i ukázky lidových tanců. Děti i dospělí určitě ocení szopky – pouliční betlémy s barevnými loutkami. Ty často zobrazují výrazné polské osobnosti historie i současnosti. Dostanete-li hlad, nezapomeňte ochutnat místní speciality – grilovanou klobásu, žebírka či uzený sýr s brusinkami. Zapít je můžete svařákem či čajem s třešňovou vodkou. Vánoční trhy 2015 v Krakowě začnou 27. listopadu a skončí 26. prosince.

Vánoční Krakow

11/ Řím

Nezapomenutelné vánoční trhy v Římě najdeme na Piazza Navona, což je barokní náměstí – obklopené kavárničkami – s Berniniho fontánou čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi). Čekají na nás vyzdobené stánky, tradiční cukroví i betlémy (na ty narazíme doslova na každém rohu, jsou totiž místním symbolem vánočních svátků), a to v období od 26. listopadu 2015 až do 6. ledna 2016. A mimochodem – zájezd do Říma můžete spojit také s návštěvou Vatikánu, kde vás zcela jistě zaujmou bazilika sv. Petra a Sixtínská kaple.

Vánoční Řím

12/ Paříž

Obrovské město, spousta vánočních trhů. Kdo poznal Paříž pouze během letních prázdnin, určitě neprohloupí, když se do francouzské metropole vydá v čase předvánočním a zamíří na největší vánoční trh v celé Paříži – na L’Arche de Noël de la Défense. Uvidíte tam cca 350 dřevěných chatek, nabízejích pestrou škálu řemeslných výrobků i kulinářských specialit. A co si budeme povídat – nejhezčí to tam je po setmění. Otevřeno bude od 19. listopadu do 27. prosince (11:00–20:00).

No a samozřejmě se nezapomeňte vydat na hlavní bulvár, tedy na Champs-Élysées (Elysejská pole), kde najdete rovnou dva trhy. První, Village de Noël des Champs-Élysées, čítá více než 100 dřevěných stánků rozprostírajících se směrem od kruhového objezdu na Champs-Élysées až po Place de la Concorde. Otevřen bude od 15. listopadu 2015 do 4. ledna 2016 (denně od 12:00 do půlnoci, v pátek a v sobotu až do 1:00). Druhý, Village des Artisans d’Art du Marché de Noël des Champs-Élysées, bude letos obsahovat cca 30 workshopů, kde se dozvíte a hlavně uvidíte spoustu zajímavostí a zároveň si tam můžete koupit originální dárky. Otevřeno bude od 13. listopadu 2015 do 10. ledna 2016 (denně od 11 do 23 hodin, v pátek a v sobotu do půlnoci).

Z dalších trhů zmíníme alespoň Marché de Noël Paris Notre-Dame před stejnojmennou katedrálou (12.–23. prosince, denně od 10 do 20 hodin, v pátek a sobotu až do 21 hodin), Marché de Noël à Montparnasse na náměstí Raoul-Dautry (10.–31. prosince) či Village de Noël Européen „Trocadéro on ice“ přímo u Eiffelovy věže (18. prosince 2015 až 3. ledna 2016). A to není ani zdaleka všechno…

Vánoční Paříž

13/ Brusel

Brusel je sídlem NATO a dvou hlavních institucí Evropské unie – Evropské komise a Rady Evropské unie, a proto bývá neoficiálně označován jako „hlavní město Evropy“. Je tedy logické, že i zdejší vánoční trhy mají vysokou úroveň. Ty hlavní se jmenují Winter Wonders (27. listopadu 2015 – 3. ledna 2016) a zahrnují úžasnou zvukovou a světelnou show na Grand-Place (28. 12. 2015 až 4. 1. 2016, od 17 do 22 hodin), dále Evropské regionální vánoční trhy v centru města, velký klasický kolotoč na Place Sainte-Catherine, obří kolo a kluziště na Marché aux Poissons a desítky stánků s dárky, suvenýry a občestvením na dvoukilometrovém úseku.

A když už jsme u té Belgie, nezapomeňte po cestě navštívit také Vánoční trhy 2015 v historickém městečku Bruggy vzdáleném 90 km od Bruselu – rozhodně nebudete litovat! Konají se od 20. listopadu 2015 do 3. ledna 2016.

Vánoční Brusel

14/ Kodaň

Hlavní město Dánska je nejlepším místem pro nákup stylových vánočních dárků. Můžete si je pořídit na malebném trhu na nábřeží Nyhavn či ve vkusných buticích v ulici Strøget. Největší vánoční trh se koná v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli, kde voní gløgg (svařené víno s likérem a kořením), æbleskiver (jablečná kobliha) a pražené mandle. Více než půl miliónu žárovek osvětluje stovky stromů a stánků.

Velkou atrakcí je hlavní jezero, které slouží jako veřejné kluziště a kde vám půjčí brusle. Ve stáncích kolem něj nakoupíte hlavně místní výrobky, mezi nimiž nechybí kodaňský porcelán či dřevěné panenky. Můžete se také projet na poníkovi nebo vyfotit s Otcem Vánoc. Trhy v Kodani tentokrát potrvají od 14. listopadu 2015 až do 3. ledna 2016!

Vánoční Kodaň

15/ Bratislava

Také v metropoli našich východních sousedů probíhají krásné trhy s příjemnou atmosférou, s chutným občerstvením a zajímavými dárky. Vánoční trhy 2015 v Bratislavě na Hlavním a Primaciálním náměstí se budou konat od pátku 20. listopadu do úterý 22. prosince. A na Františkánském náměstí až do 2. ledna 2016. Každý den bude otevřeno od 10:00 do 22:00, s výjimkou prvního dne, kdy vše začne až slavnostním rozsvícením stromu – 20. listopadu cca mezi 16. a 17. hodinou. V rámci občerstvovací sekce si můžete koupit klobásy, pečeni, lokše, zelňačku, punč, grog, víno, pečivo, med, medovník, koláče, oplatky atd. Trhy budou doplněny zajímavým kulturním programem.

Dny Vánoc (Dni Vianoc), respektive jejich 26. ročník, se uskuteční od 3. do 20. prosince na výstavišti Incheba Expo. Tam na vás čeká cca 300 stánků, takže bude opravdu z čeho vybírat!

Vánoční Bratislava