Tuto budovu nepřehlédnete, ani kdybyste chtěli! Je tak výrazná, že „zastiňuje“ všechny ostatní v okolí. Křiklavě zelená kvadratická stavba na břehu řeky Saôny, konkrétně na nábřeží Rambaud ve francouzském Lyonu, je ústředím zpravodajské společnosti Euronews.

Euronews

Atria vypadají jako dvě oči

Zprovozněna byla v půli října 2015, jejím autorem je francouzská společnost Jakob + MacFarlane Architects se sídlem v Paříži. Svým designem budova Euronews navazuje na nedaleký, ne tolik barevně výrazný objekt Orange Cube, který však stejná společnost zrealizovala o pět let dříve.

Euronews Lyon

Jak známo, Euronews je vícejazyčný zpravodajský televizní kanál, který 24 hodin denně pokrývá světové zprávy z evropské perspektivy a který začal vysílat 1. ledna 1993. Následujících 22 let sídlil v budově na okraji Lyonu, pak ovšem nastal čas přestěhovat se do nových – větších a moderních – prostor.

ústředí Euronews

Není náhoda, že součástí jasně zelené „natažené“ kostky s perforovanou fasádou jsou dva velké kulaté otvory připomínající oči, jež nepřetržitě sledují dění kolem sebe. Nemají však pouze optický efekt, ve skutečnosti slouží jako vzdušné terasy na různých úrovních.

atrium Euronews

Stala se zázemím pro stovky novinářů

Zdvojený obvodový plášť budovy Euronews ve Francii se skládá z lehké, převážně skleněné fasády, kterou doplňuje nepravidelně děrovaná hliníková vrstva. Tato kombinace umožňuje hru se světlem v rámci vnitřních prostor a obohacuje pohledy směrem ven.

Euronews Lyon

Uvnitř objektu, který je dvakrát větší než původní sídlo Euronews a který má cca 10 000 metrů čtverečních, najdeme na šesti podlažích kanceláře, multimediální prostory (Newsroom, velíny, nahrávací studia atd.), restauraci i vstupní halu.

Euronews

Nové působiště je součástí inovačního konceptu souvisejícího s celkovým rozšířením společnosti, která má cca 800 zaměstnanců. Přibližně polovinu z nich tvoří novináři z 30 zemí světa. Zprvu Euronews vysílal zprávy pouze v pěti světových jazycích, v současnosti již ve třinácti. Aby ne – program je dostupný v 350 milionech domácností ve 155 zemích po celém světě!

Euronews Lyon