Oblíbenou turistickou atrakcí Severního ostrova Nového Zélandu jsou Waitomo Glowworm Caves, krasové „jeskyně svítících červů“. Nacházejí se zhruba dvě hodiny jízdy jižně od Aucklandu a hodinu od Hamiltonu. Jejich název v maorštině znamená „voda protékající dírou“.

Nejkrásnější podívaná čeká ve spodním patře

Tento vápencový jeskynní systém sahá do hloubky 45 metrů a skládá se ze dvou pater. Má skutečně bohatou krápníkovou výzdobu. Vrchní část je sušší a slouží jako vchod do jeskyně. Nachází se zde prostory pojmenované např. Recepce, Katakomby nebo Varhany.

jeskynní komplex Waitomo Glowworm Caves

Ve spodním patře je už značné množství podzemní vody, návštěvníci se tu pohybují především na lodičkách. Zdejší dominantou je Katedrála – čtyřicet metrů vysoký dóm s neobvyklou stropní výzdobou.

Vypadá jako obloha plná hvězd

Strop jeskyně je pokrytý tisíci larvami zvláštního druhu novozélandských světlušek. Jde konkrétně o druh Arachnocampa Luminosa. Dospělí jedinci připomínají komáry a jejich larvy světélkují proto, aby k sobě přilákaly potravu. Čím jsou hladovější, tím výraznější světlo vydávají. Ze svého hnízda na stropě mohou spustit až 70 vláken (dlouhých kolem 30 centimetrů a obalených lepkavým slizem), na něž potravu chytají.

světlušky v Katedrále

Na své si přijdou i náročnější jeskyňáři

Chodby jeskyně světlušek na Novém Zélandu jsou propojeny žebříky, vyzkoušet si tu můžete i jedno z nejvyšších komerčních slanění na světě, které je dlouhé 100 metrů, nebo třeba skok přes vodopád  a black rafting, tedy raftování po vodě v podzemí.

Katedrála alias Jeskyně světlušek

Maorské legendy nelhaly

Odborníci odhadují stáří jeskyní na 30 milionů let. Hovořila o nich sice řada maorských legend, ale zmapovány nebyly. O tom, kde přesně jsou a jak vypadají, tak neměl dlouho nikdo ani zdání. Poprvé byly údajně prozkoumány až v roce 1887 náčelníkem Maorů Tanem Tinorauem a britským inspektorem Fredem Maycem. Ti společně vpluli dovnitř na lodi a odhalili do té doby lidským očím skrytou nádheru.

O dva roky později již jeskyněmi za drobný poplatek Tane Tinoreau s manželkou Huti prováděli turisty. V současné době navštíví jeskyně Waitomo ročně kolem 400 tisíc lidí. Otevřeno je tu denně od 9:00 do 17:00, od října do Velikonoc pak od 9:00 do 17:30. Prohlídka trvá přibližně pět hodin.

vchod do Waitomo Glowworm Caves