V Asii najdete spoustu obřích soch Buddhů, ale na tu největší narazíte v malém údolí na jihu Barmy, asi dvacet kilometrů od koloniálního městečka Mawlamyine, jež bylo v polovině 19. století po třicet let centrem britské Barmy. Jde o ležící sochu Buddhy, která na délku měří 180 metrů a na výšku má něco přes 30 metrů.

Staví se už 15 let

Největší socha Buddhy se v podstatě stále ještě dokončuje, neboť je financována z darů věřících a návštěvníků. Zcela účelně proto cestu k ležícímu obrovi lemují stovky sošek mnichů s miskami na almužnu. Gigantické dílo budují mniši z nedalekého kláštera. Začali s tím poté, co vůdci Talibanu nechali zničit slavné skalní sochy Buddhy v Afghánistánu.

sochy mnichů v Mawlamyine

Vstup je povolen pouze na boso

Atrakce je považována za svaté místo, tedy kdo chce dovnitř, musí si vyzout boty a svléknout i ponožky. Do nitra Buddhy se lze dostat hned z několika směrů. Třeba od nohou, které ale nejsou hotové, a tak jejich vnitřek připomíná spíše silniční tunel a staveniště.

Lépe je asi zvolit oficiální schodiště, jež vede do Buddhovy hlavy. Z té se dá dokonce vyjít na malou plošinu pod tváří, kde si zájemci mohou zblízka prohlédnout asi metr dlouhé drátěné řasy zdobící Buddhovo oko. Uvnitř jsou desítky místností, které jsou plné obrazů ze života nepálského prince i motivů z indické historie. Najdete tu rovněž působivé vyobrazení buddhistického pekla a trestání hříšníků démony.

Buddha v Mawlamyine

Prvenství asi dlouho neuhájí

Přestože tato socha v Barmě (neboli Myanmaru) zdaleka není hotová, na protějším kopci už vzniká další podobné dílo. A podle dostupných informací by měl být nový Buddha ještě o dvacet metrů delší. Místní lidé vtipkují, že tu jednou povede lanovka, která přemostí údolí. Povede od nosu jednoho k nosu druhého Buddhy. Až se do těchto asijských končin v budoucnu vydáte, nezapomeňte se přijít na vlastní oči přesvědčit, jak mniši se svými výtvory pokročili…