Cestovat v zimě do teplých krajin se stalo módou, vánoční zájezdy do destinací, jako je Egypt či Kanárské ostrovy, jsou často vyprodány dlouho dopředu. Zimní dovolená u moře má však svoje pro i proti!

Hodně lidí si pochvaluje, jak je teplo, slunce a koupání v moři nabíjí energií. To sice může být pravda, ale platí to jenom u dlouhodobých pobytů, delších než dva měsíce! Naopak jet někam na týden zdraví víc uškodí, než prospěje, a to hlavně po příletu zpět.

Je třeba si uvědomit, že pokud odlétáme od nás, kde je teplota, dejme tomu, na nule, a přiletíme za pár hodin někam, kde je o 25 stupňů víc, je to pro tělo pořádný šok.

Aklimatizace není legrace

Aklimatizace na nové podmínky se podstatně prodlouží nad rámec obvyklých tří dnů, často se na ně lidé adaptují dokonce až v okamžiku, kdy jsou na cestě domů, kde je čeká stejně dlouhý proces, ale ve tmě a zimě, což je velký nápor na imunitní systém.

Oslabený organismus je pak ideálním cílem pro chřipkové či jiné viry, bakterie a další choroby, včetně infekčního zánětu plic.

kitesurfing v Egyptě

Kůže si vše pamatuje

Pokud jde o kůži, je geneticky naučená v tomto období na chlad, změny v tak krátkém čase jí nesvědčí. Přísloví praví, že má dobrou paměť, což dermatologové potvrzují, nelze nezmínit vysoké riziko vzniku zhoubných kožních nádorů.

Doporučuje se preventivní chození do solária před cestou, či spíše po ní. Ovšem i s tím se musí opatrně, UVA záření vycházející ze solárních trubic je jiný šálek kávy.

Kdo je nejvíc v ohrožení?

Kdo by měl mít přísný zákaz cestovat nakrátko v zimě za sluncem (a hlavně zpátky), jsou lidé pravidelně užívající antirevmatika, léky proti infekcím močových cest, těhotné ženy, diabetici, alergici, pacienti s kardiostimulátorem či trpící křečovými žilami.

A hlavně ti, co mají psychické potíže! U nich hrozí silné depresivní stavy způsobené návratem do pochmurného zimního prostředí…

Pokud však patříte k těm odolnějším, klidně do Egypta nebo na Kanáry vyrazte, ale nezapomeňte se alespoň 14 dní po návratu držet zkrátka a namísto bohémského života se raději dopujte vitaminy!

potápění v Egyptě